FD-FAN-SSR3-140-WT
FDFANSSR3140WT
Shipping Weight:
0.25 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
FDFANSSR3140WT, FD-FAN-SSR3-140-WT, FDFANSSR3140, FD-FAN-SSR3-140
Silent Series R3 140mm
Information
Available in a large variety of sizes, ranging from compact 40mm fans to full-size 140mm fans, the Silent Series R3 delivers suitable options for replacing loud or damaged fans in both computers and many other electronic devices.
Key features
  • Black stealth ribbon cable, making it easy to hide the cable contributing to a clean build
  • Improved, more balanced, sturdy fan design delivering precision at a good price point
  • Low fan speeds, optimized for quiet operation
  • Featuring Fractal Design’s signature black and white color scheme
  • Offering sizes from 40mm up to 140mm for all your build needs
Specifications
Fan
Silent Series R3 120mm
Silent Series R3 140mm
Size [mm]
120*120*25mm
140*140*25mm
Colors available
White blades, black frame
White blades, black frame
Screw hole pattern
105*105mm
125*125mm
Connector
3-pin fan header
3-pin fan header
Bearing
Rifle
Rifle
Number of blades
9
Rotational speed [RPM]
1200
Acoustical noise [dB (A)]
20.5
Maximum air flow [CFM]
46.5
Maximum pressure [mm H2O]
0.78
Actual input power [W]
1.0
Maximum rated input current [A]
0.12
Nominal input voltage [V]
12
Minimum startup voltage [V]
6
MTBF [hours]
>40,000
Unit weight [g]
125
Package weight [g]
165
Cable length [mm]
350
Cable type
Black ribbon cable
Black ribbon cable
Packaging dimensions [mm]
( Including hanging tab)
Packaging dimensions [mm]
(Excluding hanging tab )
Fan
Silent Series R3 60mm
Silent Series R3 80mm
Silent Series R3 92mm
Size [mm]
60*60*25mm
80*80*25mm
92*92*25mm
Colors available
Screw hole pattern
50*50mm
71.5*71.5mm
82.5*82.5mm
Connector
Bearing
Number of blades
7
Rotational speed [RPM]
Acoustical noise [dB (A)]
20.6
Maximum air flow [CFM]
13.3
Maximum pressure [mm H2O]
1.65
Actual input power [W]
0.5
0.06
Nominal input voltage [V]
12
Minimum startup voltage [V]
6
MTBF [hours]
Unit weight [g]
50
Package weight [g]
85
Cable length [mm]
350
Cable type
( Including hanging tab)
(Excluding hanging tab )
Silent Series R3 40mm
Silent Series R3 50mm
40*40*10mm
50*50*10mm
32*32mm
40*40mm