DP-FA-RGBCF120-3
DPFARGBCF1203
Shipping Weight:
0.4 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
DPFARGBCF1203, DP-FA-RGBCF120-3, CADCF1203, CAD-CF120-3, 6933412710332
Deepcool DP-FA-RGBCF120-3 MB Controlled 120mm A-RGB LED Case Fan
Features
  • Utilize 12pcs of independently programmable RGB LEDs for amazing display effects
  • Can be easily controlled by MB through 5V A-RGB Header, no additional controller needed, and can synchronize with other A-RGB devices
  • Use the included A-RGB Controller to control multiple devices
  • Fan speed can be intelligently controlled by MB in accordance with temperature
  • WS2812B ADD-RGB LED is applied and the below 3pin ADD-RGB Headers are compatible for the device: 5V/D/G and 5V/D/NC/G, which is used for the mainstream M/B brands like
  • ASUS, Gigabyte
Overview
Customizable Addressable RGB LED Lighting
Synchronized Control via 5V A-RGB Header on MB
Control by Using the Included A-RGB Controller
  • Mode
  • Power on/off (brightness)
  • Speed
Use the included A-RGB Controller to control multiple Deepcool RGB devices, up to 6pcs
Better Balance on Performance & Low Noise
PWM Control
Super Silent
RGB Fan
Better balance on air volume & air pressure, low noise, can be used as a case fan or CPU cooling fan
PWM Intelligent Control
Specifications
Fan Dimension
120×120×25mm
Net Weight
510g
FAN Speed
500±2001500±10%RPM
Fan Air Flow
56.5CFM
Fan Air Pressure
1.63mmH2O
Fan Noise Level
17.8~27dB(A)
Fan Connector
4Pin
FAN Rated Voltage
12VDC
FAN Operating Voltage
10.813.2VDC
FAN Starting Voltage
7VDC
FAN Rated Current
0.11A
FAN Power Input
1.32W
Bearing Type
Hydro Bearing
LED Type
Addressable RGB LED
LED Rated Voltage
5VDC
LED Rated Current
0.48A
LED Rated Power
2.4W
LED Connector
3pin+5V-D-G
LED Control
M/B with 5V ADD-RGB Header