NF-A14-24-2-Q-IP67PWM
NFA14242QIP67PWM
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NFA14242QIP67PWM, NF-A14-24-2-Q-IP67PWM
Noctua NF-A14-24-2-Q-IP67PWM Fan
Overview
Conceived for industrial heavy-duty applications that require enhanced cooling performance and advanced ingress protection, the NF-A14 industrialPPC (Protected Performance Cooling) is a ruggedised high-speed version of the award-winning retail model. The 24V Q100 variant uses Noctuas AEC-Q100 qualified wide input range NE-FD4 motor driver IC in order to support 24V-based industrial and automotive applications. Its sophisticated inrush current suppression and extreme electrical robustness with extended burst and surge immunity allow it to operate safely in sensitive or hostile electronic environments. Thanks to the outstanding aerodynamic efficiency of the NF-A14 design and the use of a novel three-phase motor, the industrialPPC version provides superior airflow and pressure capacity while keeping noise and power consumption at a moderate level as against comparable high-speed fans. While its fibre-glass reinforced polyamide construction and certified water and dust protection make the NF-A14 industrialPPC suitable for operation in challenging surroundings, the renowned SSO2 bearing technology guarantees an MTBF of over 150,000hrs. Topped off with Noctuas trusted reliability and 6-year manufacturers warranty, the NF-A14 industrialPPC is an ideal choice for highly demanding applications that require superior flow rates and ultimate dependability.
Award-winning NF-A14 design
Award-winning NF-A14 design
Having received more than 100 awards and recommendations from the international press, Noctua's NF-A14 has become a proven premium choice for 140mm cooling needs. Its renowned efficiency has convinced tens of thousands of customers all over the world.
2000rpm industrialPPC version
2000rpm industrialPPC version
24V version
24V version
The industrialPPC 24V Q100 models use Noctua's NE-FD4 three-phase PWM motor driver IC. Supporting operating voltages from 6 to 30V, these models are ideal for 24V-based industrial applications and voltage- or PWM-based speed control.
Lower speed and noise levels in 12V PC environments
While the industrialPPC 24V model has been designed with 24V industrial applications in mind, it runs at a maximum speed of around 1100rpm in 12V PC environments and can be slowed down further via PWM, thus combining industrialPPC features and design with Noctua’s signature quietness.
NE-FD4 PWM IC with SCD
NE-FD4 PWM IC with SCD
Supporting fully automatic PWM speed control, the fan uses Noctua’s custom-designed NE-FD4 PWM IC for 24V three-phase motors. The NE-FD4 is AEC-Q100 qualified and integrates Noctua's proprietary Smooth Commutation Drive (SCD) technology, which suppresses PWM switching noise and thus makes the fan quieter at lower speeds.
AEC-Q100 qualification
AEC-Q100 qualification
The 24V Q100 version’s NE-FD4 motor driver IC complies with the Automotive Electronics Council’s highly rigorous AEC-Q100 failure-mechanism-based stress test qualification for integrated circuits, which makes the fan ideal for use in automotive applications.
High electrical robustness
High electrical robustness
Meeting the AEC-Q100 standard’s stringent requirements for burst and surge protection, the 24V Q100 version’s high electrical robustness permits the fan to be used not only in automotive projects but also in other harsh environments with transients from electric motors and other inductive switching loads.
Inrush current suppression
Inrush current suppression
Three-phase motor design
Three-phase motor design
Certified IP67 water- and dust protection
Fibre-glass reinforced polyamide construction
Flow Acceleration Channels
Flow Acceleration Channels
AAO frame
AAO frame
Stepped Inlet Design
Stepped Inlet Design
Inner Surface Microstructures
Inner Surface Microstructures
Integrated anti-vibration pads
Integrated anti-vibration pads
SSO2 Bearing
SSO2 Bearing
Metal bearing shell
Metal bearing shell
6-year manufacturer’s warranty
6-year manufacturers warranty
Customisable for industry clients
Specifications
FAN Specification
Size
140x140x25 mm
Mounting hole spacing
124,5x124,5 mm
Connector
4-pin PWM
Bearing
SSO2
Blade Geometry
A-Series with Flow Acceleration Channels
Frame Technology
AAO
Material
Fibre-glass reinforced polyamide
Ingress Protection
IP67
Motor type
Three-phase
Rotational Speed (+/- 10%)
2000 RPM
Min. Rotational Speed (PWM, +/-20%)
500 RPM
Rotational Speed @ 12V (+/- 10%)
1100 RPM
Airflow
182,5 m³/h
Acoustical Noise
31,5 dB(A)
Static Pressure
4,18 mm H₂O
Max. Input Power
2,4 W
Max. Input Current
0,1 A
Voltage
24 V
Voltage PWM signal
5 V