TS32GJDG300K
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
TS32GJDG300K, 3368109, 760557834472
Transcend TS32GJDG300K 32GB JetDrive Go 300 - Black
Overview
A flash drive for iPhone, iPad and iPod.
Easy file transfer.
Exclusively designed for the JetDrive Go 300, the JetDrive Go App features an intuitive interface that allows you to quickly browse, move and copy your photos and videos between Camera Roll and the JetDrive Go 300 in a few taps.
One-touch backup.
Record and save.
A new way to share files without limitations.
Work on-the-go.
Endless entertainments on your iPhone, iPad and iPod.
Dual connectors, double convenience.
Extended Lightning connector design for easy plug-in.
USB 3.1 Gen 1 Interface: unparalleled transfer speeds
Password protection.
Apple MFi-certified.
Specifications
Dimensions
56.5mm x 20mm x 7.8mm (2.22" x 0.79" x 0.31")
Weight
8g (0.28 oz)
Capacity
32GB
Color
Black
Connection Interface
Apple MFi Certified Lightning & USB 3.1 Gen 1 Type A connectors
(backward compatible with USB 3.0/2.0)
Maximum Performance*
Lightning: 20MB/s
USB 3.1 Gen 1: 130MB/s
Supported Devices
iPod (iPod touch (5th generation), iPod touch (6th generation))
File System
FAT32 / exFAT
*How to format your JDG? Please click here.
Operating Voltage
Lightning: 3.3V5%
USB 3.1 Gen 1: 5V5%
Operating Temperature
0C (32F) ~ 70C (158F)