CL-W249-CU12SW-A
CLW249CU12SWA
Shipping Weight:
4 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
CLW249CU12SWA, CL-W249-CU12SW-A
Thermaltake CL-W249-CU12SW-A Pacific C240 DDC Soft Tube Water Cooling Kit
Overview
LCS Combo kit with Pump/Reservoir, T1000 coolant, fittings, copper radiator, soft tubes and 5V motherboard software controllable 120mm fans and W4 ARGB water block and other accessories.
Thermaltake Pacific C240 DDC Soft Tube Water Cooling Kit is designed for users who likes an efficient and high-quality combo kit that is ready to sync with 5V RGB capable motherboards from Asus, Gigabyte, MSI and ASRock. The kit includes two Pure 12 ARGB Sync Radiator Fans, a Pacific W4 ARGB CPU Water Block, Pacific PR15-DDC Pump/Reservoir Combo, Pacific C240 Radiator, A bottle of T1000 Transparent Coolant Pure Clear, six Pacific 1/2'''' ID x 3/4'''' OD Compressions, two meters of V-tubler 4T 1/2''(12.7mm) ID x 3/4''(19mm) OD Transparent Tube, an ARGB LED controller, and other accessories.
Tt LCS Certified
Pacific W4 ARGB CPU Water Block
Comes with a 16.8 million colors LED ring and 12 addressable single LEDs that can be controlled by the included ARGB controller and ready to sync with 5V RGB capable motherboards from Asus, Gigabyte, MSI and ASRock. W4 ARGB CPU Water Block features 0.15mm internal fin construction, a copper base with anti-corrosive nickel plating and high-quality PMMA cover, and a universal mounting mechanism that offers error-free as well as no-tools installation. Fits with most G1/4 fittings, it provides the ultimate in cooling performance, and delivers extreme compatibility for custom PC builders.
Pure 12 ARGB Sync Radiator Fan
Thermaltake Pure 12 ARGB Sync Radiator Fan TT Premium Edition features compression blades, hydraulic bearing, and a 16.8 million colors LED ring with 9 addressable LEDs that is ready to sync with 5V RGB capable motherboards from Asus, Gigabyte, MSI and AsRock. Users can easily switch RGB lighting effects using the ARGB controller that is included in the packet, or by ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync and AsRock Polychrome software. Two Pure ARGB Sync Edition Fans and one ARGB controller are included in the pack.
Thermaltake Pacific C240 Radiator
High-performance 240mm slim copper radiator with high-density copper fin design and brass tank. Built for 120mm high-static pressure fans, the radiator is manufactured from premium-quality materials that provide exceptional performance, unrivalled reliability. The unique stainless steel side panels guarantee the durability as well as reduce the weight of the radiator. Integrated G1/4" threads make it easy to install, while rigid connections ensure leak-resistant measures are in place. With an ideal mounting, fitting and flow set-up.
Pacific PR15-DDC Pump/Reservoir Combo
T1000 Transparent Coolant - Pure Clear
Thermaltake Pacific 1/2'''' ID x 3/4'''' OD Compression – Black
Pacific G1/4 90 Degree Adapter Black
Thermaltake Flexible Tubing V-Tubler 4T 1/2
Specifications
P/N
CL-W249-CU12SW-A
DIMENSION
520 (L) x 200 (W) x 232 (H)
COMPATIBILITY
Intel LGA 2066/2011/1366/1156/1155/1151/1150/775
AMD AM4/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2
(CPU Socket)
COMPONENTS DIMENSION
Pump & Reservoir: 86.54 (L) x 62 (W) x 140.1 (H) mm
Copper Radiator : 29.5 (H) x 119 (W) x 279 (L) mm
TUBE DIMENSION
OD : 16mm , ID : 12mm
FAN SPEC
PWM 500~1500 RPM ,
( ARGB Controller or 5V MB ARGB Sync )
COOLANT
T1000 Coolant Pure Clear
KIT CONTENTS
CPU Water Block
- Pacific W4 ARGB CPU Water Block x1
Pump/Reservoir
- Pacific PR15-DDC Pump/Reservoir Combo x1
Copper Radiator
- Pacific C240 Radiator 29.5 (H) x 119 (W) x 279 (L) mm x1
ARGB Fan
- Pure 12 ARGB Sync Radiator Fan TT Premium Edition x2
- ARGB LED Controller
Fittings
- Pacific 1/2'' ID x 3/4'' OD Compression - Black x6
- Pacific G1/4 90 Degree Adapter - Black x2
Coolant
- Thermaltake T1000 Coolant Pure Clear x1
Tube
- V-tubler 4T 1/2'(12.7mm) ID x 3/4'(19mm) OD
Transparent Tube x2 Meters
Accessory
- Intel and AMD Universal Backplated & Mounting Kit
- 24pin ATX Bridge Tool x1