| Specifications |
|---|
| Battery | Integrated Li-ion 50Wh Battery, Supports Rapid Charge (Charge Up To 80% In 1hr) |
| Camera | Integrated 720p High Definition (HD) With Thinkshutter, Fixed Focus |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Chipset | Intel SoC (System On Chip) Platform |
| Dimensions | (W) 32.90 x (D) 22.70 x (H) 1.89 cm |
| Display | Full High Definition (FHD) 1920x1080, In-Plane Switching (IPS), Anti-Glare (AG) |
| Extra | |
| Graphics | Intel UHD 620 Graphics Card |
| LAN | Intel 10/100/1000 Ethernet Gigabit |
| Memory | 8GB DDR4 2400MHz Dual-Channel Capable, 1x DDR4 SO-DIMM Socket Soldered To Systemboard, 1x Free DDR4 SO-DIMM Socket, 48GB Maximum |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| OS | Microsoft Windows 10 Professional 64-Bit |
| Ports | 2x USB 3.1 Gen 1 (One Always On), 1x USB 3.1 Type-C Gen 1, USB 3.1 Type-C Gen 2 / Thunderbolt 3, HDMI 1.4b, Ethernet (RJ-45), Headphone / Microphone Combo Jack, MicroSD Card Reader, Security Keyhole And Optional Nano-SIM Card Slot on Selective WWAN Models Only |
| Processor | Intel Core i5-8265U 1.6GHz Processor (6MB Cache, Up To 3.9GHz) |
| Product Family | ThinkPad |
| Screen Size | 14" 35.50 cm, LED Backlight |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage Type | M.2 Solid State Drive (SSD) PCIe NVMe OPAL2.0 |
| Touch | No Touch |
| Warranty | 3 Year Parts &Labour Onsite Next Business Day (NBD) |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | 1.55 kg |
| Wireless | Intel Wireless-AC 9560, Wi-Fi 2x2 802.11ac + Bluetooth 5.0, M.2 Card |
| Colour | Black |
| Power | Supports 45W Or 65W USB Type-C AC Adapter |
| Security | Fingerprint Reader |