DP-GS-H12-CSL360EX-RGB
DPGSH12CSL360EXRGB
Shipping Weight:
1.7 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
Deepcool Castle 360EX CPU Liquid Cooler
Design
EXCLUSIVELY SAFE
CASTLE 360EX is equipped with Deepcools exclusive Anti-leak Technology.
STRONGER MOTOR
MORE EFFICIENT FLOW
MORE EFFICIENT FLOW
BEST MATCHING FANS
Features
  • Anti-Leak Technology
  • Large copper cold plate with 25% more skived fins (Supports TR4)
  • Efficient pump design optimized for performance and noise
  • Swappable custom logo
  • 5V Addressable RGB with motherboard software support
Features
  • Anti-leak Tech Inside, exclusively safe.
  • Flow route optimized to reduce operation noise and energy loss.
  • 3 specially tuned TF120 S fans are included (in matching the radiator's properties).
  • Customizable Logo, exciting DIY experience.
  • Ultra large copper base, extensive compatibility (including TR4).
  • 5V Addressable RGB, adjustable through motherboard or the included controller.
Specifications
Application For
Intel
LGA20XX/LGA1200/1151/1150/1155/LGA1366
AMD
TRX4/TR4/AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1
Technical Spec
Radiator Dimensions
402x120x27 mm
Radiator Material
Aluminum
Net Weight
1705 g
Tube length
465 mm
Pump Dimensions
867571 mm
Pump Speed
2550 RPM10%
Pump Noise
17.8 dB(A)
Pump Connector
3-pin
Pump Rated Voltage
12 VDC
Pump Rated Current
0.2 A
Pump Power Consumption
2.4 W
Fan Dimensions
12012025 mm
Fan Speed
500~1800 RPM10%
Fan Airflow
64.4 CFM
Fan Air Pressure
2.33 mmAq
Fan Noise
32.1 dB(A)
Fan Connector
4-pin PWM
Bearing Type
Hydro Bearing
Fan Rated Voltage
12 VDC
Fan Rated Current
0.15 A
Fan Power Consumption
1.8 W
LED Type
Addressable RGB LED
LED Connector
3-pin(+5V-D-G)
LED Rated Voltage
5 VDC