DP-FA-RGB-CF120-3
DPFARGBCF1203
Shipping Weight:
0.51 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
DPFARGBCF1203, DP-FA-RGB-CF120-3, II36213, 6933412710332
Deepcool CF120 - 3 in 1 MB Controlled 120mm A-RGB LED Case Fan
Design
Customizable Addressable RGB LED Lighting
Synchronized Control via 5V A-RGB Header on MB
Can be easily controlled by MB through 5V A-RGB Header, no additional controller needed, and can synchronize with other A-RGB devices
Control by Using the Included A-RGB Controller
Use the included A-RGB Controller to control multiple Deepcool RGB devices, up to 6pcs
Better Balance on Performance & Low Noise
Better balance on air volume & air pressure, low noise, can be used as a case fan or CPU cooling fan
PWM Intelligent Control
Fan speed can be intelligently controlled by MB in accordance with temperature
Features
Utilize 12pcs of independently programmable RGB LEDs for amazing display effects
Use the included A-RGB Controller to control multiple devices
*WS2812B ADD-RGB LED is applied and the below 3pin ADD-RGB Headers are compatible for the device: 5V/D/G and 5V/D/NC/G, which is used for the mainstream M/B brands like ASUS, Gigabyte
Specifications
Fan Dimension
120x120x25mm
Net Weight
510g
FAN Speed
500_200~1500_10%RPM
Fan Air Flow
56.5CFM
Fan Air Pressure
1.63mmH2O
Fan Noise Level
17.8~27dB(A)
Fan Connector
4Pin
FAN Rated Voltage
12VDC
FAN Operating Voltage
10.8~13.2VDC
FAN Starting Voltage
7VDC
FAN Rated Current
0.11A
FAN Power Input
1.32W
Bearing Type
Hydro Bearing
LED Type
Addressable RGB LED
LED Rated Voltage
5VDC
LED Rated Current
0.48A
LED Rated Power
2.4W
LED Connector
3pin (+5V-D-G)
LED Control
M/B with 5V ADD-RGB Header
EAN
P/N
DP-FA-RGB-CF120-3
No additional files, specification sheets, guides or documentation found for product.
Warranty: 1 Year
Full manufacturers warranty details are available at the manufacturers web site.
To apply for return of a product just go to our returns page.
Visitor Reviews
[ There are no visitor reviews for this product yet]
Review Product
Click on a thumbnail to view it below
Current Displayed Product (Preselected for you) CF120 - 3 in 1 MB Controlled 120mm A-RGB LED ..
Price
Cooling - Miscellaneous CF120 - 3 in 1 MB Controlled 120mm A-RGB LED ..