CL-F115-PL12SW-A
CLF115PL12SWA
Shipping Weight:
0.168 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
CL-F115-PL12SW-A, CLF115PL12SWA
Thermaltake Pure Duo 12 ARGB Sync Radiator Fan (2-Fan Pack) - Black
Overview
120mm PWM controlled fan with a 16.8 million color addressable LED ring that supports 5V RGB capable motherboards.
16.8 Million Color 2-LED Ring Design
PWM Controlled Fan with 9 Fan Blade Design
Hydraulic Bearing with Low-Noise Design
Anti-Vibration Mounting System
Simply Switch LED Modes with the Preset Controller
The controller comprises of 7 preset lighting modes: wave, full light, rgb spectrum, flow, ripple, pulse and blink modes, which are easy to switch even without the 5V addressable RGB header on your motherboard. Not only can users switch modes, but switch colors and lighting speeds intuitively.
Sync with Motherboard RGB Software
Designed to synchronize with ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync and ASRock Polychrome. It supports motherboards that have a 5V addressable RGB header, allowing you to control the lights directly from the above-mentioned software without installing any extra lighting software or controllers. For more details, please visit ASUS, GIGABYTE, MSI and ASRock official websites.
Specifications
P/N
CL-F115-PL12SW-A
FAN DIMENSION
120 x 120 x 25 mm
INTERFACE
Fan 2510-4P , LED 5V RGB Header
STARTED VOLTAGE
9.0 V
RATED CURRENT
Fan 0.17 A , LED 0.28 A (Fan*1)
RATED VOLTAGE
12 V & 5V
POWER INPUT
12V 4.08 W , 5V 2.8 W (Fan*2)
FAN SPEED
PWM 500~1500 R.P.M
MAX. AIR PRESSURE
1.72 mm-H2O