CL-N011-PL20BL-A
CLN011PL20BLA
Shipping Weight:
2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
CL-N011-PL20BL-A, CLN011PL20BLA, 841163064153
Thermaltake Massive A21 Notebook Cooler - Black
Overview
Large silent 200mm fan notebook cooler with aluminum surface, supporting up to 17” gaming notebooks.
The new Massive A21 is compatible with 17" gaming notebooks. The aluminum design and a large 200mm silent fan present the best cooling performance for gamers. Also, the excellent ergonomic concept offers the most comfortable viewing angle as well as reinforces the experience in gaming battlefield.
Supreme Ventilation
A massive built-in large 200mm fan not only enhances airflow, but also offers the best performance on heat dissipation of your gaming notebook when operating high-end GPU/CPU module.
Sturdy Aluminum Finish
Simple and Easy Interface
Ergonomic Concept
Specifications
P/N
CL-N011-PL20BL-A
COMPATIBILITY
For 10" ~ 17" Notebook
DIMENSIONS
FAN DIMENSION
200 x 200 x 20 mm
WEIGHT
795g
COLOR
Black
MATERIAL
Plastic + Aluminum
RATED CURRENT
0.33A
RATED VOLTAGE
5V
FAN SPEED
60010% R.P.M (Turbo: 800 R.P.M)
NOISE LEVEL
28 dBA
AIR FLOW
64 CFM
AIR PRESSURE
0.4 mm-H2O