DP-H12CF-GL240-ARGB-2
DPH12CFGL240ARGB2
Shipping Weight:
1.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
DPH12CFGL240ARGB2, DP-H12CF-GL240-ARGB-2, II348889, 6933412727163
Deepcool GAMMAXX L240 A-RGB CPU Cooler
Overview
EFFICIENT COOLING
ULTRA COMPATIBILITY
A-RGB & PWM FANS
CHOOSE YOUR STYLE
5V ARGB lighting is embedded on the waterblock. Coordinate your colors by adjusting the addressable RGB lighting through popular motherboard software or through the included RGB controller.
CONVENIENT MOUNTING TOOLS
Installation on mainstream Intel & AMD is quick and easy even for beginner PC builders.
Features
  • Anti-Leak Technology
  • Optimized E-shaped micro water channel design
  • Ultra large copper base that supports mainstream Intel & AMD socket types
  • Two A-RGB PWM fans included
  • 5V ARGB lighting on the fans and waterblock controllable through popular motherboard software or through the included RGB controller
  • Convenient mounting tools for easy installation on mainstream Intel & AMD socket types
Application For Intel
  • LGA2066/2011-v3/2011/1200/1151/1150/1155/1366
  • AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1
Specifications
Net Weight
1330 g
Radiator Dimensions
282x120x27 mm
Radiator Material
Aluminum
Tube length
380 mm
Pump Dimensions
91x79x47 mm
Pump Speed
2400 RPM10%
Pump Noise
17.8 dB(A)
Pump Connector
3-pin
Pump Rated Voltage
12 VDC
Pump Rated Current
0.2 A
Pump Power Consumption
2.4 W
Fan Dimensions
120x120x25 mm
Fan Speed
500~1800 RPM10%
Fan Airflow
69.34 CFM
Fan Air Pressure
2.42 mmAq
Fan Noise
30 dB(A)
Overall Noise
37.2 dB(A)
Fan Connector
4-pin PWM
Bearing Type
Hydro Bearing
Fan Rated Voltage
12 VDC
Fan Rated Current
0.17 A
Fan Power Consumption
2.04 W
LED Type
Addressable RGB LED
LED Connector
3-pin(+5V-D-G)
LED Rated Voltage
5 VDC
LED Power Consumption
2.25 W (PUMP) / 4.4 W (FANx2)