PBE240GS25SSDR
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
PBE240GS25SSDR, II346094
Patriot Burst 2.5 SATA III SSD Drive - 240GB
BURST ELITE 2.5" SSD SATA III
Patriot’s Burst Elite is an extension of the Burst, the 2.5" SATA III Solid State Drive, which is supported by the latest SATA controller capable of utilizing both TLC and QLCNAND. The latest addition to the Burst family is the perfect way to enhance computer performance to eliminate bottlenecks. A SATA III 6Gb/s Interface that is backwards compatible with SATA II 3GB/s, this SSD provides greater performance over traditional HDDs.
At only 7mm high in a 2.5” form factor, the Burst Elite is perfect for any PC or laptop upgrade. Patriot’s Burst Elite SSD comes in higher capacities for every user, while continuing to price competitively to offer one of the best price-per-performance ratios on the market. Burst Elite will deliver as one of the most reliable choices in SSDs in the market.
SSD form factor:2.5"
SSD capacity:240 GB
Interface:Serial ATA III
NVMe:N
Component for:PC/notebook
Target workload:Mixed Use (MU)
Data transfer rate:6 Gbit/s
Read speed:450 MB/s
Write speed:320 MB/s
Random read 4KB:40000 IOPS
Random write 4KB:40000 IOPS
Sequential read speed ATTO:450 MB/s
Sequential write speed ATTO:320 MB/s
S.M.A.R.T. support:Y
TRIM support:Y
Mean time between failures MTBF:2000000 h
TBW rating:160
Certification:CE/FCC/RoHS
Operating voltage:5 V
Operating temperature T-T:0 - 70 °C
Width:69 mm
Depth:100 mm
Height:7 mm