DKT30CHPD
Shipping Weight:
0.195 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
DKT30CHPD, 3390059, 0065030864978
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity2
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity1
Connectivity technologyWired
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB connector typeUSB Type-C
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
Microphone inNo
DC-in jackYes
USB Power DeliveryYes
USB Power Delivery up to60 W
Network
Wake-on-LAN readyYes
Auto MDI/MDI-XYes
Networking standardsIEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
UASP supportYes
Maximum digital resolution4096 x 2160 pixels
Auto MDI/MDI-XYes
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Data transfer rate5 Gbit/s
CertificationCE, FCC, TAA, REACH
Housing materialPlastic
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeDC, USB
Software
Mac compatibilityYes
Other operating systems supportedChromeOS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 50  °C
Storage temperature (T-T)-10 - 65  °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 85%
Sustainability
Sustainability certificatesRoHS
Weight & dimensions
Width51 mm
Depth96 mm
Height18 mm
Weight64 g
Package width146 mm
Package depth212 mm
Package height41 mm
Package weight198 g
Design
Product colourBlack
Packaging data
Package width146 mm
Package depth212 mm
Package height41 mm
Package weight198 g
Packaging content
Quick start guideYes
Technical details
Harmonized System (HS) code84733020
Products per master (outer) case40 pc(s)
Master (outer) case width317 mm
Master (outer) case length420 mm
Master (outer) case height435 mm
Logistics data
Other features
Cable length0.348 m
Portable Docking Station | Mac & Windows | GbE | Thunderbolt 3 Compatible
Connect a UHD 4K HDMI Monitor
Connect your USB-C or Thunderbolt 3 laptop to a 4K 30Hz monitor, using this USB-C video adapter to create a dual-display workstation. Get more work done with an additional display, allowing you to multitask more efficiently or connect your laptop to an HDMI projector or TV for presentations in a boardroom.
Charge Your Laptop
Enhance Productivity
The StarTech.com Advantage
- 4-IN-1 TRAVEL DOCK: USB-C multiport adapter has 4K 30Hz UHD HDMI video output for a single display, 2x USB-A 3.0 (5Gbps) ports, Gigabit Ethernet (GbE), and 60W Power Delivery 2.0 charging pass through
- EXTRA LONG CABLE: The portable USB-C mini dock’s 25cm (10 in.) attached cable provides extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices or laptops on riser stands