DK30CH2DEP
Shipping Weight:
1.6 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
0065030879996, 4443585, DK30CH2DEP
This triple-4K dock for Mac, Windows and Chrome USB-C laptops helps you take productivity to a whole new level. With three 4K video connections, 100W Power Delivery, and 5x USB 3.0 ports, the USB-C dock is perfect for your MacBook, Dell XPS, Chromebook or other USB-C laptop requiring additional ports. You can also connect the dock to your USB 3.0 laptop through a USB-A port, using a USB-C to A cable, such as the USB315AC1M(sold separately). Note: Power Delivery to charge your laptop is not available through USB-A, and only dual display is supported. Enhance Productivity The 4K USB-C docking station lets you create a three-monitor Ultra HD workstation. Connect: 2x 4K DisplayPort (DisplayLink) at 4096 x 2160 resolution @ 60Hz / 3840 x 2160 @ 60Hz and 1x 4K HDMI (DP Alt Mode) at 4096 x 2160 resolution @ 24Hz / 3840 x 2160 @ 30Hz For high-resolution applications, you can connect the dock to a 5K display at 60Hz, using the two DisplayPort ports. 100W Power Delivery Using a single cable, the USB-C dock will power and charge power-hungry laptops, with up to 100W Power Delivery, and power your peripherals with its 150W power adapter. Powerful Connections This triple-monitor docking station lets you transform your laptop into a full-sized workstation. It gives you five USB 3.0 ports (1x USB Type-C and 4x USB Type-A incl. 1x Fast-Charge port), a Gigabit Ethernet port, headset jack, and separate 3.5 mm audio and microphone ports. Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes: Advanced Windows Layout Utility: To setup and save custom windows layouts. Mac Address Pass-Through Utility: To improve network security. USB Event Monitoring Utility: To track and log connected USB devices Wi-Fi Auto Switch Utility: Enabling users to quickly access faster network speeds via wired LAN. For more information and to download the StarTech.com Connectivity Tools application, please visit: www.StarTech.com/Connectivity-Tools The TAA compliant DK30CH2DEP is backed by a StarTech.com 3-year warranty and free lifetime technical support.
  • FULL-FEATURED DOCK: USB-C Dock with 3 video outputs (2x DP &1x HDMI), 100W Power Delivery, 4x USB-A &1x USB-C 5Gbps Hub, Gigabit Ethernet, headset + separate speaker/mic audio ports, K-Slot &1m/3.3ft USB-C cable; Includes DisplayLink Update Utility
Power Description
Maximum Power Supply Wattage100 W
Technical Information
Device SupportedNotebook
Tablet PC
Connectivity TechnologyWired
General Information
Product TypeDocking Station
Manufacturer Part NumberDK30CH2DEP
Manufacturer Website Addresshttps://www.startech.com/au
Packaged Quantity1 Each
ManufacturerStarTech.com
Product NameTriple-Monitor 4K USB-C Dock with 5x USB 3.0 Ports - 100W PD
Brand NameStarTech.com
Miscellaneous
Additional Information
OS Compatibility:
  • Windows 7
  • Windows 8
  • Windows 8.1
  • Windows 10
  • macOS Mojave (10.14)
  • macOS Sierra (10.12)
  • Mac OS X El Capitan (10.11)
  • Chrome OS
Compatibility
  • Lenovo X1
  • Lenovo Thinkpad P Series
  • Dell Latitude Notebooks
  • Dell Precision Notebooks
  • Dell XPS 15 Notebooks
  • HP Spectre Notebooks
  • HP Zbook Notebooks
  • Apple MacBook Pro 16
Brand CompatibilityLenovo
Apple
Dell
HP
TAA CompliantYes
Physical Characteristics
Weight (Approximate)385.6 g
Length269.2 mm
Height33 mm
Width81.3 mm
Depth269.2 mm
Product ColorBlack
Silver
Color FamilyDual Colour
Interfaces/Ports
Host InterfaceUSB 3.0 Type C
MicrophoneYes
HDMIYes
HeadphoneYes
Network (RJ-45)Yes
Audio Line OutYes
DisplayPortYes
Number of DisplayPort Outputs2
Number of HDMI Outputs1
Total Number of USB Ports6
Number of USB 3.0 Ports6
ThunderboltYes
Headphone/Microphone Combo PortYes
USB Type-CYes
USB Type-C Detail2 x USB Type-C (24 pin) USB 3.0 (5Gbps) Female