All stock codes associated to this product
90NX0861M02130, 90NX0861-M02130, P5405CSANZ1510X, P5405CSA-NZ1510X
ASUS ExpertBook P5
Trusted by IT Experts.
Built for Worry-Free Business.
Work reimagined, with AI
Say hello to ASUS ExpertBook P5 a revolutionary leap in AI PC for work. Designed to elevate productivity for mobile professionals and home offices, ExpertBook P5 harnesses the power of Intel Core Ultra processors (Series 2)1. This AI powerhouse empowers you with our brand-new, exclusive meeting assistant ASUS AI ExpertMeet, streamline workflows and enhance collaboration. With a light yet durable aluminium chassis, stunning 2.5K 144 Hz display, and business-grade security and service, the ExpertBook P5 provides peak performance and seamless work experiences, anywhere.
Specifications
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Camera | "1080p FHD camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter" |
| Card Reader | |
| Dimensions | 31.20 x 22.32 x 1.28 ~ 1.64 cm (12.28" x 8.79" x 0.50" ~ 0.65") |
| Display Resolution | WQXGA (2560 x 1600) 16:10 |
| Graphics | Intel Arc 130V GPU |
| LAN | |
| Memory | 32GB LPDDR5X |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Ports | "2x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x Thunderbolt 4, compliant with USB4, support display / power delivery 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Audio Jack" |
| Processor | INTEL U5 228V |
| Product Family | ExpertBook P5 (P5405); Copilot+ PC |
| Product Type | ExpertBook P5 (P5405); Copilot+ PC |
| Screen Size | 14.0-inch |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | M.2 2280 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Touch Screen | Non-touch screen |
| Warranty | 1Y OnSite Service |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | 1.20 kg (2.65 lbs) |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.4 Wireless Card |