RC-372-KKN3
RC372KKN3
Shipping Weight:
10 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
RC-372-KKN3, RC372KKN3, CRC372KKN3, C-RC372KKN3
Elite 372 (USB 3.0 version)
(RC-372-KKN3)
Introduction
Elite 372 (USB 3.0 version) is a Mid Tower which is built for general desktop users and delivers high-end features that create opportunities for several upgrade paths while keeping the Elite 372 in an affordable market segment. Encased in a stylish shell, Elite 372 also offers efficient cooling via an ideal filter and ventilation layout. A roomy interior can contain long graphics cards such as the AMD Radeon HD 5970. Additionally, it is equipped with one USB 3.0 connector for faster data transfer.
Features
  • Supports one USB 3.0 port (internal)
  • Superior ventilation:
    • Mesh design on front panel maintains constant cooling
    • Rear fan and Side vents for improved cooling performance
  • Dust filters on top and bottom for improved thermal management.
  • Front I/O panel for easy access
  • Supports long graphics cards including AMD Radeon HD 5970
Specifications
Available Colour Black
Material Steel body, ABS Plastic, Mesh front bezel
Dimension (W / H / D) 192.5(W) x 427(H) x 498.3(D)mm
(7.5 x 16.8 x 19.6 inch)
Weight 4.6 kg / 10.3 lb
M/B Type Micro-ATX, ATX
5.25" Drive Bay 3 (exposed)
3.5" Drive Bay 1 (exposed), 5 (hidden)
I/O Panel USB 3.0 x 1 (int.), USB 2.0 x 1, Mic x 1, Audio x 1
(supports AC97 / HD Audio)
Expansion Slots 7
Cooling System Top: 120mm fan x 2 (optional)
Front: 120/140mm fan x 1 (optional)
Rear: 120mm fan x 1, 80/90mm (optional)
Side: 120/140mm fan x 2 (optional)
Bottom: 80/90/120mm fan x 1 (optional)
Power Supply Standard ATX PS2 (optional)
Maximum Compatibility VGA card length: 315 mm / 12.4 inch
CPU cooler height: 163 mm / 6.41 inch