NH-U12DX-1366
NHU12DX1366
Shipping Weight:
2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NHU12DX1366, NH-U12DX-1366
SF SecuFirm2 for Socket LGA1366
DI Drop-in replacement for standard Intel coolers
P12 NF-P12 120mm premium fan
NT-H1 NT-H1 thermal compound
Specifications
Socket compatibility LGA1366 (backplate with screw threads for CPU cooler installation required)
Height (without fan)   155 mm
Width (without fan)   126 mm
Depth (without fan)   65 mm
Height (with fan)   155 mm
Width (with fan)   126 mm
Depth (with fan)   90 mm
Weight (without fan)   600 g
Weight (with fan)   770 g
Material   Copper (base and heat-pipes), aluminium (cooling fins), soldered joints & nickel plating
Application   Intel Xeon 55xx
Fan compatibility   120x120x25mm / 120x120x38mm (2 fans can be installed)
Scope of Delivery
  • 1x NH-U12DX Heatsink
  • 1x NF-P12 fan
  • Mounting-clips for 2 fans
  • Ultra-Low-Noise-Adaptor (U.L.N.A.)
  • NT-H1 thermal compound
  • SecuFirm2 mounting kits for LGA1366
    Warranty   6 Years
    Fan specifications
    Model   Noctua NF-P12
    Bearing   SSO-Bearing
    Blade geometry   Nine Blade Design
    Rotational Speed (+/- 10%)   1300 RPM
    Rotational Speed with L.N.A. (+/- 10%)   1100 RPM
    Rotational Speed with U.L.N.A. (+/- 10%)   900 RPM
    Airflow   92,3 m/h
    Airflow with L.N.A.   78,5 m/h
    Airflow with U.L.N.A.   63,4 m/h
    Acoustical Noise   19,8 dB(A)
    Acoustical Noise with L.N.A.   16,9 dB(A)
    Acoustical Noise with U.L.N.A.   12,6 dB(A)
    Input Power   1,08 W
    Voltage Range   12 V