NF-A12X25 G2 LS-PWM
NFA12X25 G2 LSPWM
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NFA12X25 G2 LSPWM, NF-A12X25 G2 LS-PWM
Next-gen 12cm design
For unprecedented quiet cooling performance
State-of-the-art engineering
Progressive Bend impeller, Sterrox LCP material &ultra tight tip clearance
4-pin, low-speed version
Ideal for semi-passive setups
The NF-A12x25 G2 is the second-generation, further improved successor to the groundbreakingNF-A12x25and 120mm sister model to the award-winning 140mmNF-A14x25 G2: Like its much-acclaimed predecessor, it is made fromSterrox LCPand features an extremely tight tip-clearance of only 0.5mm. At the same time, its further optimisedProgressive Bend impellerwith winglets,Flow Acceleration Channelsand the new Centrifugal Turbulator Hub enable the G2 version to surpass the original NF-A12x25s performance, making it Noctuas undisputed new flagship in the 120mm range.
Just like its predecessor and the 140mm version, the NF-A12x25 G2 is a true all-rounder that yields superb results in all types of usage, regardless of whether its in low-impedance, airflow-oriented applications such as case cooling, or high-impedance, static pressure demanding scenarios such as on heatsinks and water cooling radiators.
Key specifications
Size (Form factor)
120 x 120 x 25 mm (square)
Speed range
0 1100 rpm
Airflow (max.)
66.3 m/h (39.02 CFM)
Acoustical noise (max.)
11.8 dB(A)
Static pressure (max.)
1.08 mm HO
Rated voltage
12 V