NF-P12-PWM
NFP12PWM
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NF-P12-PWM, NFP12PWM
NF-P12 PWM
Specifically conceived for pressure demanding applications such as CPU cooling, the classic NF-P12 120mm fan helped to found Noctuas reputation as a top-tier manufacturer of premium quality quiet cooling components and still impresses users with its exquisite quietness and superb performance. The new PWM version features Noctuas novel, custom designed PWM IC for fully automatic control and ultra-low power consumption. Equipped with Noctuas signature SSO bearing and topped off with a 6 years manufacturers warranty, the NF-P12 PWM is a proven premium choice for the highest demands.
Focused Flow
Proven NF-P12 Design
Tens of thousands of quiet cooling enthusiasts swear by Noctua’s classic NF-P12. Its impressive quietness, excellent performance and impeccable, time-tested quality made the P12 a default choice for 120mm quiet cooling.
Nine Blade Design
Pressure-optimized Nine-Blade Design
Vortex-Control Notches
Vortex-Control Notches  Vortex-Control Notches
PWM
Custom designed PWM IC with SCD
Low Power Consumption
Ultra-Low Power Consumption
The NF-P12 PWM draws only 0.6W, which is more than 50% less than many other PWM fans. This doesn’t only make it eco-friendly but also cuts down the electricity bill: Compared to a typical 2W fan, this allows you to save about half the price of the NF-P12 after 5 years of continuous use.
LNA
Low-Noise Adaptor
Cabling Options
Extensive Cabling Options
SSO-Bearing
SSO-Bearing
Warranty
6 years manufacturer’s warranty
Specifications:
Size   120x120x25 mm
Connector   4-pin PWM
Bearing   SSO
Blade Geometry   Presure-optimized Nine Blade Design with Vortex-Control Notches
Rotational Speed (+/- 10%)   1300 RPM
Rotational Speed with L.N.A. (+/- 10%)   900 RPM
Min. Rotational Speed (PWM)   300 RPM
Airflow   92,3 m/h
Airflow with L.N.A.   63,4 m/h
Acoustical Noise   19,8 dB(A)
Acoustical Noise with L.N.A.   12,6 dB(A)
Static Pressure   1,68 mm H2O
Static Pressure with L.N.A.   1,21 mm H2O
Max. Input Power   0,6 W
Max. Input Current   0,05 A
Voltage   12 V
MTBF   > 150.000 h
Scope of Delivery
  • Low-Noise Adapter (L.N.A.)
  • 4-Pin Y-Cable
  • 30cm Extension Cable
  • 4 Vibration-Compensators
  • 4 Fan Screws
Warranty   6 years
No additional files, specification sheets, guides or documentation found for product.
Warranty: 6 Year
Full manufacturers warranty details are available at the manufacturers (Noctua) web site.
To apply for return of a product just go to our returns page.
Visitor Reviews
[ There are no visitor reviews for this product yet]
Review Product
Click on a thumbnail to view it below
Current Displayed Product (Preselected for you) NF-P12 PWM - 120x120x25mm, SSO Bearing, Presu..
Price
Cooling - Miscellaneous NF-P12 PWM - 120x120x25mm, SSO Bearing, Presu..