NF-S12B-REDUX-1200-PWM
NFS12BREDUX1200PWM
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NF-S12B-REDUX-1200-PWM, NFS12BREDUX1200PWM
Noctua - Bild
Details
award-winning
Proven NF-S12B design
Tens of thousands of quiet cooling enthusiasts around the globe swear by Noctuas classic NF-S12B. Thanks to its impressive quietness, excellent performance and impeccable quality, the NF-S12B has become an established reference for quiet 120mm fans.
redux
Streamlined redux edition
case ventilation
Designed for efficient case ventilation
blade design
Bevelled Blade Tips
PWM
Custom designed PWM IC with SCD
PWM
SSO-Bearing
accessories
Optional accessories
Users can choose from Noctuas wide range of optional accessories such as anti-vibration mounts, Low-Noise-Adaptors, y-cables, 3:4 pin adaptors or extension cables to upgrade redux edition fans according to their individual needs.
6 years warranty
6 years manufacturers warranty
Specifications:
Size   120x120x25 mm
Connector   4-pin PWM
Bearing   SSO
Rotational Speed (+/- 10%)   1200 RPM
Min. Rotational Speed (PWM, +/-20%)   400 RPM
Airflow   100,6 m/h
Acoustical Noise   18,1 dB(A)
Static Pressure   1,31 mm H2O
Max. Input Power   0,9 W
Max. Input Current   0,075 A
Voltage   12 V