AC-010-B51NAN-A1
AC010B51NANA1
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
AC-010-B51NAN-A1, AC010B51NANA1
Overview
5.5” Remarkable Touchscreen
With the Commander FT’s extraordinarily large 5.5” touch panel and gorgeous layout, on-the-fly cooling control and noise adjustments has never been easier.
Channel Selector
The Commander FT supports up to five independent fans, with each channel delivering up to 10W to drive all types of fan efficiently. Tap from ‘1’ to ‘5’ on the central fan display to easily adjust fan speeds independently or simultaneously.
Intuitive Fan Speed Slider
The fan speed slider offers complete fan control through a user-friendly interface.
Thermal Monitoring
Performance and Silent Mode
Auto and Manual Mode
Comprehensive Control of Fan Cooling and Noise
Support up to 5 independent fans, each channel delivers up to 10W to drive any type of fans efficiently. Commander FT makes it easier for users to make adjustments on cooling control and minimize the noise as well.
Easy Installation
The Commander FT comes with all necessary cables to connect up to five fans with standard 3-pin or PWM connector. All you need is an empty 5.25” drive bay and you’re ready to go!
Dimension
148 x 88 x 42 mm
Form Factor
5.25 Driver Bay
Material
Steel, Plastic
Weight
300g
Fan
Channels : 5
Channel Wattage : 10W
Combined Wattage : 50W