PS-SPR-0750FPCBAU-R
PSSPR0750FPCBAUR
Shipping Weight:
2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
PS-SPR-0750FPCBAU-R, PSSPR0750FPCBAUR
Overview
Featuring capacities ranging from 650W to 850W and 80 PLUS Bronze certification, Smart Pro RGB Bronze Series adopts the highest quality components and fully modular design that always accommodate any mainstream build under any circumstances.
One Button to Your Desired Color
Power Supply Fan Face-Up Placement for Better Cooling
With the face-up placement of the fan, users can freely gaze upon their patented circular 256 multi-colored RGB fan and at the same time obtaining additional performance by using the fan as a additional exhaust mechanism, repelling unwanted heat from your chassis. As the thermal image testing shown, the temperature of PSU and computer system will decrease around 3C (5.4 F) by placing PSU face-up.
Riing 14 RGB Fan with Concentrated Compression Fan Blade
Ultra Quiet Smart Zero Fan
< 50 mV Low Ripple Noise
All ripples are lower than 50mV for high stability on +12V, +5V, or +3.3V from 0% to 100% load to ensure a high quality power supply. Low ripple noise will keep your performance-critical components, such as high-end graphics cards, to operate reliably for longer.
Strict Voltage Regulation < 3%
High Quality Japanese 105C/221F Main Capacitor
High quality 105 C (221 F) Japanese brand main capacitor which greatly improve the durability and offer the highest stability and reliability.
High Amperage Single +12V Rail & DC to DC Design
Smart Pro RGB 750W Bronze is equipped with a powerful single +12V rail, eliminating the limitations caused by voltage distributions, delivering the power your CPU and VGA demand in any situations. Besides, with DC to DC design, the unit optimizes maximum energy harvest for computer systems, providing the best compatibility, conversion efficiency and stable voltage output.
AC INPUT
Input Voltage: 100V-240V~
Input Current: 12A
Frequency: 50Hz-60Hz
DC OUTPUT +3.3V +5V +12V -12V +5Vsb
Max Output Current 22A
22A
62.5A
0.3A
2.5A
Max Output Power
120W
750W
3.6W
12.5W
Total Power
750W
Fully Modular Low-Profile Flat Cable
Smart Pro RGB 750W Bronze offers cable selection for users while powering the system at an advantageous voltage. Low-profile flat black cables can make cable management easier, reduce clutter and increase airflow inside the chassis.
80 PLUS Bronze Certified and Skylake Ready
Deliver up to 85% efficiency under real world load conditions to promise lowest power losses. Additionally, Smart Pro RGB 750W Bronze has been optimized to work with Intels latest, Sixth-generation Skylake processors to achieve maximum energy saving.
RGB Lighting Provides Best Aesthetics for All Chassis
Specifications
P/N
PS-SPR-0750FPCBxx-R
Short P/N
SPR-0750F-R
Model
SPR-750AH3FSB-R
Type
ATX 12V v2.4 and EPS v2.92
Max. Output Capacity
750W
Peak Output Capacity
900W
Color
Black
Dimension W / H / D
150mm(W) x 86mm(H) x 170mm(D)
PFC Power Factor Correction
Active PFC
Power Good Signal
100-500 msec
Hold Up Time
> 16msec at 75% load
Input current
12A
Input Frequency Range
50Hz - 60Hz
Input Voltage
100V 240V~
Operating Temperature
0C to + 40C
Operating Humidity
20% to 90%,non-condensing
Storage Temperature
-40C to + 70C
Storage Humidity
20% to 95%, non-condensing
Cooling System
14cm hydraulic bearing fan
Efficiency
Meet 80 PLUS Bronze at 115Vac input.
MTBF
100,000 hrs minimum
Safety Approval
CE/cTUVus/TV SD/FCC/CCC/BSMI/EAC
Connector
PCI-E 6+2pin X 4