SFP-H10GB-CU0.5M-ALG
SFPH10GBCU0.5MALG
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
SFPH10GBCU0.5MALG, SFP-H10GB-CU0.5M-ALG, SFPH10GBCU05MALG, 9350784004659, 5553595
Alogic SFP+ 10Gb Passive Ethernet Copper Cable - 0.5M
Features
  • Support for multi-gigabit data rates up to 1 .5Gbps
  • Exceeds Industry standards
  • ROHS Compliant
  • Warranty: Life Time
Description
The ALOGIC SFP+ 1 Gb Passive Ethernet Copper Twinax Cable assemblies are mostly used in backbone Networking and Storage applications. The cables are hot pluggable and designed for high speed interconnects and short distance applications. The cable has been constructed using premium 24AWG or 3 AWG cable and feature SFP+ SFF-8431 standards based connectors with quick release pull-latches. These assemblies support 1x, 2x, 4x, and 8x Fibre Channel data rates, meeting or exceeding current standards specifications.
Specifications
  • Wire Size (AWG) = 30 or 24 AWG (Depends on the cable length)
  • Impedance = 100 Ohms
  • Compliant with SFP+ MSA
  • Serial ID module on MOD(0-2)
  • EMI/EMC performance
  • Low Power consumption<0.5W