NF-F12-PWM-CH-BK-S
NFF12PWMCHBKS
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NF-F12-PWM-CH-BK-S, NFF12PWMCHBKS
Noctua NF-F12 PWM 120mm Chromax.Black.Swap Edition Fan w. Swappable Anti-Vibration Pads - Black
Having received more than 100 awards and recommendations from international hardware websites and magazines, the NF-F12 is one of Noctua’s most renowned and popular 120mm fans. Its outstanding static pressure performance and the FocusedFlow™ frame make it ideal for use on heatsinks and radiators. The chromax.black.swap edition combines the NF-F12’s signature quiet cooling performance with an attractive all-black design and a bundle of swappable red, white, blue, green, yellow and black anti-vibration pads that allow the colour-customisation of the fan to match individual build colour schemes. For further customisation, a wide range of accessories such as coloured cables, additional anti-vibration pads and anti-vibration mounts are available separately. Topped off with Noctua’s trusted premium-grade SSO2 bearing, more than 150,000 hours MTTF and 6-year manufacturer’s warranty, the NF-F12 PWM chromax.black.swap is the perfect choice for all users who value individual, focused build aesthetics just as much as class-leading quality and performance.
Award-winning NF-F12 design
Award-winning NF-F12 design
Having received more than 150 awards and recommendations from the international press, Noctua's NF-F12 has become a proven premium choice for 120mm cooling needs. Its renowned efficiency has convinced tens of thousands of customers all over the world.
chromax.black.swap edition
chromax.black.swap edition
Swappable anti-vibration pads in 6 colours
Heptaperf™ Impeller
Heptaperf Impeller
Optional coloured cables
Optional coloured cables
Optional coloured anti-vibration mounts
Focused Flow™ frame
Focused Flow frame
AAO frame
AAO frame
Varying Angular Distance and Vortex Control Notches
Stepped Inlet Design
Stepped Inlet Design
Inner Surface Microstructures
Inner Surface Microstructures
SSO2 bearing
SSO2 bearing
Metal bearing shell
Metal bearing shell
Custom-designed PWM IC with SCD
6-year manufacturer’s warranty
6-year manufacturers warranty
Specifications
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector
4-pin PWM
Bearing
SSO2
Blade Geometry
Heptaperf
Frame Technology
Focused Flow
Rotational Speed (+/- 10%)
1500 RPM
Min. Rotational Speed (PWM, +/-20%)
300 RPM
Airflow
93,4 m/h
Acoustical Noise
22,4 dB(A)
Static Pressure
2,61 mm HO
Max. Input Power
0,6 W
Max. Input Current
0,05 A
Voltage
12 V
MTTF
> 150.000 h
Scope of delivery
4x NA-AVP1 chromax.black anti-vibration pads
4x fan screws
Warranty
6 years
No additional files, specification sheets, guides or documentation found for product.
Warranty: 6 Year
Full manufacturers warranty details are available at the manufacturers (Noctua) web site.
To apply for return of a product just go to our returns page.
Visitor Reviews
[ There are no visitor reviews for this product yet]
Review Product
Click on a thumbnail to view it below
Current Displayed Product (Preselected for you) NF-F12 PWM 120mm Chromax.Black.Swap Edition F..
Price
Cooling - Miscellaneous NF-F12 PWM 120mm Chromax.Black.Swap Edition F..