NF-S12A-PWM-CH-BK-S
NFS12APWMCHBKS
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NF-S12A-PWM-CH-BK-S, NFS12APWMCHBKS
Noctua NF-S12A PWM 120mm Chromax.Black.Swap w. Swappable Anti-Vibration Pads - Black
Having received more than 100 awards and recommendations from international hardware websites and magazines, the NF-S12A is one of Noctua’s most renowned and popular 120mm fans. Its outstanding airflow efficiency and superb acoustics make it ideal for case cooling and other low-impedance applications. The chromax.black.swap edition combines the NF-S12A’s signature quiet cooling performance with an attractive all-black design and a bundle of swappable red, white, blue, green, yellow and black anti-vibration pads that allow the colour-customisation of the fan to match individual build colour schemes. For further customisation, a wide range of accessories such as coloured cables, additional anti-vibration pads and anti-vibration mounts are available separately. Topped off with Noctua’s trusted premium-grade SSO2 bearing, more than 150,000 hours MTTF and 6-year manufacturer’s warranty, the NF-S12A PWM chromax.black.swap is the perfect choice for all users who value individual, focused build aesthetics just as much as class-leading quality and performance.
Award-winning NF-S12A design
Award-winning NF-S12A design
Having received more than 100 awards and recommendations from the international press, Noctua's NF-S12A has become a proven premium choice for 120mm cooling needs. Its renowned efficiency has convinced tens of thousands of customers all over the world.
chromax.black.swap edition
chromax.black.swap edition
Swappable anti-vibration pads in 6 colours
Optional coloured cables
Optional coloured cables
Optional coloured anti-vibration mounts
Anti-Stall Knobs
Anti-Stall Knobs
AAO frame
AAO frame
Stepped Inlet Design
Stepped Inlet Design
Inner Surface Microstructures
Inner Surface Microstructures
SSO2 bearing
SSO2 bearing
Metal bearing shell
Metal bearing shell
Custom-designed PWM IC with SCD
6-year manufacturer’s warranty
6-year manufacturers warranty
Specifications
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector
4-pin PWM
Bearing
SSO2
Blade Geometry
S-Series with Anti-Stall Knobs
Frame Technology
AAO (Advanced Acoustic Optimisation)
Rotational Speed (+/- 10%)
1200 RPM
Min. Rotational Speed (PWM, +/-20%)
300 RPM
Airflow
107,5 m/h
Acoustical Noise
17,8 dB(A)
Static Pressure
1,19 mm HO
Max. Input Power
1,44 W
Max. Input Current
0,12 A
Voltage
12 V
MTTF
> 150.000 h
Scope of delivery
4x NA-AVP1 chromax.black anti-vibration pads
4x fan screws
Warranty
6 years
No additional files, specification sheets, guides or documentation found for product.
Warranty: 6 YYear
Full manufacturers warranty details are available at the manufacturers (Noctua) web site.
To apply for return of a product just go to our returns page.
Visitor Reviews
[ There are no visitor reviews for this product yet]
Review Product
Click on a thumbnail to view it below
Current Displayed Product (Preselected for you) NF-S12A PWM 120mm Chromax.Black.Swap w. Swapp..
Price
Cooling - Miscellaneous NF-S12A PWM 120mm Chromax.Black.Swap w. Swapp..