WCCA17MWH
Shipping Weight:
0.12 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
WCCA17MWH, 9350784015709
Alogic WCCA17MWH 2 Port USB-C & USB-A Mini Wall Charger - 3A + 2.4A - 17W - White
Description
The easy to use design lets you charge up to two devices simultaneously with 2.4A & 3A output from the USB and USB-C ports respectively. The 2.4A port will fast charge your Tablet/iPad at the maximum speed and the 3A USB-C port charges your USB-C devices at USB-C charging speeds.
WCCA17M
Features
  • Compatible with most of the smartphones & Tablets
  • 2.4A port will fast charge your Tablet/iPad at the maximum speed
  • 3A USB-C port charges your USB-C devices at USB-C charging speeds
  • Lightweight compact design for on the go use
  • Perfect for home & work
  • SAA Approved to meet and exceed the highest quality standards in Australia.
  • Warranty: 1 Year
Specifications
Part No.
WCCA17MWH
Physical Characteristics
Dimensions: 41.9mm x 39.7mm x 35mm | Weight: 70gms
Warranty
1 Year
Output
USB-A: 5V 2.4A | USB-C: 5V 3A
Input
AC 90~264V