HB30C3AGEPD
Shipping Weight:
0.12 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
HB30C3AGEPD, 3614348
Startech 3 Port USB-C Hub with Gigabit Ethernet & 60W Power Delivery Passthrough Laptop Charging - USB-C to 3x USB-A (USB 3.0 SuperSpeed 5Gbps) - USB 3.1/3.2 Gen 1 Type-C Adapter Hub
Overview
Merge two vital port types into one stylish hub
Connect your USB devices in seconds
Carry fewer cables and power adapters
Take it with you wherever you go
The HB30C3AGEPD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
Specifications
Warranty Information
Warranty
2 Years
Auto-Negotiation
Yes
Connector(s)
1 - Connector Type(s)
USB-C (24 pin) USB Power Delivery only
3 - Connector Type(s)
USB Type-A (9 pin) USB 3.0 (5 Gbps)
1 - Connector Type(s)
RJ-45
USB Type-C (24 pin) USB 3.0 (5Gbps)
Environmental
Operating Temperature
0C to 45C (32F to 113F)
Storage Temperature
-10C to 70C (14F to 158F)
Humidity
10~90% RH (Non-condensing)
Hardware
USB-C Device Port(s)
USB Power Delivery
USB-C Host Connection
Yes
Fast-Charge Port(s)
No
Ports
3
Interface
USB 3.0
Bus Type
USB 3.0
Interface
RJ45 (Gigabit Ethernet)
Industry Standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab
USB 3.0 - Backward compatible with USB 2.0 and 1.1
Chipset ID
VIA/VLI - VL100
VIA/VLI - VL813
Realtek - RTL8153
Packaging Information
Shipping (Package) Weight
4.1 oz [115 g]
Package Length
1.2 in [30 mm]
Package Width
6.7 in [17 cm]
Package Height
5.6 in [14.2 cm]
Performance
Maximum Data Transfer Rate
5 Gbps (USB 3.0)
2 Gbps (Ethernet; Full-Duplex)
Type and Rate
USB 3.0 - 5 Gbit/s
UASP Support
Flow Control
Full duplex flow control
Compatible Networks
10/100/1000 Mbps
Auto MDIX
Full Duplex Support
Jumbo Frame Support
9K max.
Physical Characteristics
Form Factor
Compact
Color
Black
Material
Plastic
Cable Length
5.9 in [15 cm]
Product Length
3.7 in [95 mm]
Product Width
1.6 in [41 mm]
Product Height
0.7 in [17 mm]
Weight of Product
1.6 oz [44.9 g]
Power
Power Source
USB-Powered
Power Delivery
60W