NF-A12X25-LS-PWM
NFA12X25LSPWM
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NF-A12X25-LS-PWM, NFA12X25LSPWM
Noctua NF-A12x25-LS-PWM 1200rpm Fan
Overview
Having received more than 100 awards and recommendations from international hardware websites and magazines, Noctuas flagship model NF-A12x25 has established itself as a true deluxe choice when it comes to premium-quality quiet 120mm fans. Various state-of-the-art technologies and a record tight tip clearance of only 0.5mm, which is made possible by using the novelSterroxliquid-crystal polymer material, allow it to achievesuperb results in all types of usage: Whether its in low-impedance, airflow-oriented applications such as case cooling, or high-impedance, pressure-demanding scenarios such as on heatsinks and watercooling radiators, the NF-A12x25 is a proven winner. The 4-pin LS-PWM version is a low-speed, PWM-enabled variant that is ideal for semi-passive setups or ultra-low-noise applications that require near-silent acoustics and PWM based speed control. Topped off with exceptional running smoothness, Noctuas reference-classSSO2bearing, a rich bundle of accessories and 6-year manufacturers warranty, the NF-A12x25 is a premium-quality product through and through. Its superior efficiency, cutting-edge construction and pioneering materials make it an elite choice for the most discerning demands.
Next-generation performance
Next-generation performance
Noctuas 120mm fans such as the NF-F12 and NF-S12A are renowned as being among the best on the market and have received more than 400 awards and recommendations from the international press. With its further improved efficiency and novel, state-of-the-art engineering, the NF-A12x25 represents another step up in performance and manufacturing.
Award-winning NF-A12x25 design
Award-winning NF-A12x25 design
First introduced in 2018, the NF-A12x25 has taken the hearts of quiet cooling enthusiasts around the world by storm and reshaped the common perception of what 120mm fans can do. With more than 100 awards and recommendations from the international press, its widely considered to be the best 120mm fan on the market.
Highly optimised P/Q curve for all applications
Excellent on-application acoustics
Flow Acceleration Channels
Flow Acceleration Channels
Ultra-tight tip clearance
Ultra-tight tip clearance
The NF-A12x25 has a record tight tip clearance (distance between the blade tips and the inside of the frame) of only 0.5mm. This highly ambitious design sets a new benchmark for 120mm fans and helps the NF-A12x25 to work more efficiently against back pressure, such as on heatsinks or radiators, by reducing leak flows through the gap between impeller and frame.
Metal-reinforced motor hub
Metal-reinforced motor hub
Sterrox liquid-crystal polymer compound
AAO frame
AAO frame
Stepped Inlet Design
Stepped Inlet Design
Inner Surface Microstructures
Inner Surface Microstructures
Integrated anti-vibration pads
Integrated anti-vibration pads
Anti-vibration gasket for watercooling radiators
SSO2 bearing
SSO2 bearing
Metal bearing shell
Metal bearing shell
Ultra-quiet low-speed version with PWM
Custom-designed PWM IC with SCD
Stops at 0% PWM
Stops at 0% PWM
Smooth Commutation Drive 2
Smooth Commutation Drive 2
Optional adaptor for 140mm watercooling radiators
Thanks to its superior efficiency, the NF-A12x25 can outperform many 140mm fans. Combined with the optional NA-FMA1 adaptor frame that allows it to be installed on 140mm radiators, the NF-A12x25 is a great upgrade for 140mm-based watercoolers.
6-year manufacturers warranty
6-year manufacturers warranty
Specifications
FAN Specification
Size
120x120x25 mm
Mounting hole spacing
105x105 mm
Connector & pin-configuration
4-pin PWM
Cable length
20cm + 30cm NA-EC1 extension cable
Bearing
SSO2
Blade geometry
A-Series with Flow Acceleration Channels
Frame technology
AAO (Advanced Acoustic Optimisation)
Material
Sterrox LCP
Rotational speed (+/- 10%)
1200 RPM
Rotational speed with L.N.A. (+/- 10%)
900 RPM
Min. rotational speed (PWM, +/-20%)
450 RPM
Airflow
55,7 m/h
Airflow with L.N.A.
39,4 m/h
Acoustical noise
12,1 dB(A)
Acoustical noise with L.N.A.
7,6 dB(A)
Static pressure
0,82 mm HO
Static pressure with L.N.A.
0,41 mm HO
Max. input power
0,6 W
Max. input current
0,05 A
Operating voltage
12 V
Voltage PWM signal
5 V
MTTF
> 150.000 h
Scope of delivery
NA-RC8 Low-Noise Adaptor (L.N.A)
NA-YC1 4-pin PWM y-cable
NA-EC1 30cm extension cable
4x NA-AV2 anti-vibration mounts
NA-AVG1 anti-vibration gasket for water cooling radiators
Fan screws
Warranty
6 years
No additional files, specification sheets, guides or documentation found for product.
Warranty: 6 Year
Full manufacturers warranty details are available at the manufacturers (Noctua) web site.
To apply for return of a product just go to our returns page.
Visitor Reviews
[ There are no visitor reviews for this product yet]
Review Product
Click on a thumbnail to view it below
Current Displayed Product (Preselected for you) 120mm NF-A12x25 LS-PWM 1200rpm Fan..
Price
Cooling - Miscellaneous 120mm NF-A12x25 LS-PWM 1200rpm Fan..