HAS5300-12T
HAS530012T
Shipping Weight:
0.5 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
HAS5300-12T, HAS530012T, SY70128
Synology 3.5 SAS HDD HAS5300 Enterprise-grade SAS HDDs for Synology systems 12TB
Overview
Engineered for top performance and reliability in Synology systems
Enterprise-ready
Back to peak performance faster
5-year warranty
Specifications
General
Capacity
12 TB
Form Factor
3.5"
Interface
SAS 12 Gb/s
Sector Size
512e
Performance
Rotational Speed
7,200 rpm
Interface Speed
12.0 Gb/s, 6.0 Gb/s, 3.0 Gb/s, 1.5 Gb/s
Buffer Size
256 MiB
Maximum Sustained Data Transfer Speed (Typ.)
242 MiB/s
Reliability
Mean Time to Failure (MTTF)
2.5 million hours
Workload Rating
550 TB Transferred per Year
Warranty
5 Years
Notes
The warranty period starts from the purchase date as stated on your purchase receipt.
Power Consumption
Supply Voltage
12 V ( 10%) / 5 V (+10/-7%)
Active Idle (Typ.)
4.36 W
Random Read / Write (4KB Q1) (Typ.)
7.80 W
Notes
Power consumption may differ according to configurations and platforms.
Temperature
Operating
5C to 60C (41F to 140F)
Non-operating
-40C to 70C (-40F to 158F)
Shock
Operating
686 m/s2 {70 G} (2 ms duration)
Non-operating
2,450 m/s2 {250 G} (2 ms duration)
Vibration
7.35 m/s2 {0.75 G} (5 to 300Hz), 2.45 m/s2 {0.25 G} (300 to 500 Hz)
29.4 m/s2 {3.0 G} (5 to 500 Hz)
Altitude
-305 m to 3,048 m
-305 m to 12,192 m
Relative Humidity
5% to 90% R.H. (No condensation)
5% to 95% R.H. (No condensation)
Others
Size (Height x Width x Depth)
26.1 mm x 101.85 mm x 147 mm