DKT30CHPD3
Shipping Weight:
0.11 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
DKT30CHPD3, 5305728
Startech USB C Multiport Adapter - USB-C to HDMI 2.0b 4K 60Hz (HDR10), 100W Power Delivery Pass-Through, 4-Port USB 3.0 Hub - USB Type-C Mini Dock - 12" (30cm) Long Attached Cable
Overview
USB-C Multiport Adapter | 4k 60Hz HDMI 2.0b | 100W Power Delivery Passthrough | 4-Port USB Hub
  • 5-IN-1 MULTIPORT ADAPTER: USB-C multiport adapter with DP 1.4 Alt-Mode up to 4K 60Hz (4K 30Hz with DP 1.2) HDMI 2.0b (HDR10) video; 4-Port USB Hub 5Gbps: 3x USB-A (USB 3.2/3.1 Gen 1) with 1x BC 1.2 charging, 1x USB-C (100W PD Passthrough)
  • EXTRA LONG CABLE: USB C to HDMI multiport adapter with 12" (30cm) attached cable for extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite x2 & laptops on riser stands
  • RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or via external USB-C power adapter; 100W Power Delivery 3.0 pass through w/ 12W reserved for adapter to avoid video flickering, device dropouts or overdrawing power common in other hubs; up to 88W for laptop charging
  • 4K 60HZ WITH DP 1.4 ALT-MODE: Supports 4K 60Hz on host devices that support DP 1.4 Alt-Mode (min. Intel 11th Gen); on host devices that support DP 1.2 Alt-Mode, maximum video output resolution is 4K 30Hz; works w/ ultra-wide monitors up to 3440x1440@60Hz