MT-BDC-10P
MTBDC10P
Shipping:
Free Shipping
All stock codes associated to this product
MT-BDC-10P, MTBDC10P
Description:
A set of 10 collets suits most rotary tools
Suitable for cucks with an inside diameter of less than 4.3mm such as engravers, drills,electric grindiers  and Dremmel style tools.
Clamping Diameter:3.2mm, 3.0mm, 2.4mm, 2.0mm, 1.8mm, 1.5mm, 1.2mm, 1.0mm, 0.8mm, 0.5mm.
Specification:
Color: gold.
Material: brass.
Overall length: 16mm.
Shank diameter: 4.8mm.
Clamping diameter: 0.5mm/0.8mm/1.0mm/1.2mm/1.5mm/1.8mm/2.0mm/2.4mm/3.0mm/3.2mm.