90WMIDSPAN
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
Enter email address to be notified when this item is available again
All stock codes associated to this product
90WMIDSPAN, 02209001, 02209-001
AXIS 90 W Midspan AC/DC is for installations where mains power is not an option. With a power input of either 24 V AC or 20-26.4 V DC, it can deliver up to IEEE 802.3bt (90 W) to the network device. 24 V AC can be needed in harsh environments where new cabling or installations are not an option and you need to retrofit box, dome or PTZ cameras. 20-26.4 V DC can be used where battery back-up is needed or for solar-powered installations. Or when the network device is built in another equipment and is powered directly from it.
Specifications
Network
Networking standardsIEEE 802.3bt
Power over Ethernet (PoE)Yes
Features
Plug and PlayYes
Product colourBlack
Ports &interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
RJ-45 input ports1
RJ-45 output ports1
Power
Output power90 W
Input voltage20 - 26.4 V
Technical details
Power over Ethernet (PoE)Yes
Number of products included1 pc(s)
Input voltage20 - 26.4 V