PT-FRZ60B
PTFRZ60B
Shipping Weight:
45 KG (Includes product packaging)
PT-FRZ60B, PTFRZ60B, 13PTFRZ60B, 13PT-FRZ60B, PAPTFRZ60B, PA-PT-FRZ60B, 5025232941391
Sub-Category: Data Projectors
SKU: PT-FRZ60B
EAN: 5025232941391
Description
Brilliant Color Reproduction
Rich Color Enhancer
Dynamic Contrast 2 Heightens Contrast Precision
Wide-Range 2.0x Zoom Lens with Lens-Shift
Supports 4K/60p Signal Input
CEC-ready HDMI Inputs and USB-DC Outlet
HDMI inputs are compatible with control commands from a CEC-compatible component, and allow you to power the projector on/off and commence playback using the source device’s controls. A 5 V/2 A USB-DC outlet will power an HDMI network streaming device so groups can share content to the big screen from their PCs or mobiles. USB power also supports connection of PressIT*, Panasonic’s new Wireless Presentation System, for effortless one-touch transmission of content from PC or mobile––no software installation required.
Separate LAN and DIGITAL LINK Terminals
Quiet 27 dB Projection Mode
SOLID SHINE Laser for Dependably High Brightness
Laser Redundancy Maintains Image Display
Filterless Cooling and Airtight Optical Block
Multi Monitoring & Control Software with Optional Early Warning Functions
Detail Clarity Processor 3
Daylight View Basic
Single-Cable DIGITAL LINK Connection
Projection technologyDLP
Projector native resolutionWUXGA (1920x1200)
Screen size compatibility1016 - 7620 mm (40 - 300")
Native aspect ratio16:10
FocusManual
Focal length range21.5 - 43 mm
Horizontal lens shift range-27 - 34%
Vertical lens shift range-44 - 64%
Throw ratio1.46 – 2.94:1
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
VGA (D-Sub) ports quantity2
HDMI ports quantity2
Audio (L/R) in2
Audio (L/R) out1
DVI portNo
Component video (YPbPr/YCbCr) in1
Features
HDCPYes
Noise level30 dB
Design
Market positioningPortable
Product typeLarge venue projector
Product colourBlack
PlacementDesktop
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power sourceAC
Power consumption (typical)540 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 45 °C
Weight & dimensions
Width498 mm
Depth492 mm
Height168 mm