PT-FRQ60W
PTFRQ60W
Shipping Weight:
16.9 KG (Includes product packaging)
PT-FRQ60W, PTFRQ60W, 13PTFRQ60W, 13PT-FRQ60W, PAPTFRQ60W, PA-PT-FRQ60W
Sub-Category: Data Projectors
SKU: PT-FRQ60W
EAN:
Description
Exceptionally Smooth and Detailed 4K Image Quality
Quad Pixel Drive 2-axis pixel-quadrupling technology creates detailed 4K images retaining natural sharpness and clarity, while Rich Color Enhancer produces vivid, accurate colors. High-speed 240 Hz processing creates smooth, grid-less images while supporting up to 240 Hz/1080p frame rates with a minimal latency of 8 ms or less.
Flexible, Simple to Use, and Easy to Integrate
Highly Reliable Low-Maintenance Projection
Projection technologyDLP
Projector native resolutionUHD 4K (3840x2160)
Screen size compatibility762 - 7620 mm (30 - 300")
Native aspect ratio16:9
Contrast ratio (typical)20000:1
Keystone correction, vertical-40 - 40°
Keystone correction, horizontal-20 - 20°
Smart projectorNo
Lens system
Zoom ratio2.0:1
Zoom capabilityYes
FocusManual
Focal length range21.5 - 43 mm
Aperture range (F-F)2 - 3.4
Horizontal lens shift range-27 - 34%
Vertical lens shift range-48 - 71%
Throw ratio1.46 - 2.93:1
Zoom typeManual
Video
Full HDYes
3DNo
HDMI ports quantity2
USB 2.0 ports quantity1
Audio (L/R) in1
Audio (L/R) out1
Serial interface typeRS-232C
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100 Mbit/s
Wi-FiNo
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Storage
Card reader integratedNo
Features
InteractiveNo
Noise level36 dB
Noise level (standby)31 dB
Design
Market positioningBusiness
Product typeLarge venue projector
Product colourWhite
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power sourceAC
Power consumption (typical)505 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 80%
Weight & dimensions
Width498 mm
Depth492 mm
Height168 mm