NF-A12X25 G2 PWM
NFA12X25 G2 PWM
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NFA12X25 G2 PWM, NF-A12X25 G2 PWM
Next-gen 12cm design
For unprecedented quiet cooling performance
State-of-the-art engineering
Progressive Bend impeller, Sterrox LCP material & ultra tight tip clearance
Highly optimised P/Q curve
For outstanding performance in all applications
The NF-A12x25 G2 is the second-generation, further improved successor to the groundbreakingNF-A12x25and 120mm sister model to the award-winning 140mmNF-A14x25 G2: Like its much-acclaimed predecessor, it is made fromSterrox LCPand features an extremely tight tip-clearance of only 0.5mm. At the same time, its further optimisedProgressive-Bendimpeller with winglets,Flow Acceleration Channelsand the new Centrifugal Turbulator Hub enable the G2 version to surpass the original NF-A12x25s performance, making it Noctuas undisputed new flagship in the 120mm range.
Just like its predecessor and the 140mm version, the NF-A12x25 G2 is a true all-rounder that yields superb results in all types of usage, regardless of whether its in low-impedance, airflow-oriented applications such as case cooling, or high-impedance, static pressure demanding scenarios such as on heatsinks and water cooling radiators. For application-specific optimisation, the NF-A12x25 G2sAAO(Advanced Acoustic Optimisation) frame can be combined with the included NA-AVG1 anti-vibration gasket for a tighter seal on radiators or the optionalNA-IS1-12inlet side spacer frame, which can help to achieve superior suction acoustics and flow rates in challenging pull configurations.
Key specifications
Size (Form factor)
120 x 120 x 25 mm (square)
Speed range
0 1800 rpm
Airflow (max.)
107.3 m/h (63.15 CFM)
Acoustical noise (max.)
22.5 dB(A)
Static pressure (max.)
3.14 mm HO
Rated voltage
12 V