NF-A14X25 G2 LS-PWM
NFA14X25 G2 LSPWM
Shipping Weight:
0.4 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NFA14X25 G2 LSPWM, NF-A14X25 G2 LS-PWM
Next-gen 14cm design
For unprecedented quiet cooling performance
State-of-the-art engineering
Progressive Bend impeller, Sterrox LCP material & ultra tight tip clearance
4-pin, low-speed version
Ideal for semi-passive setups
Succeeding the award-winningNF-A14and building on the technological innovations of the ground-breakingNF-A12x25, the NF-A14x25 G2 is Noctuas next-generation square-frame 140mm flagship model: Made fromSterrox LCP, its highly optimisedProgressive-Bend impellerwith winglets,Flow Acceleration Channelsand Centrifugal Turbulator hub combined with a tip-clearance of only 0.7mm allow the NF-A14x25 G2 to further improve its predecessors renowned quiet cooling performance.
Key specifications
Size (Form factor)
140 x 140 x 25 mm (square)
Speed range
0 800 rpm
Airflow (max.)
81.6 m/h (48.03 CFM)
Acoustical noise (max.)
11.4 dB(A)
Static pressure (max.)
0.71 mm HO
Rated voltage
12 V