NF-A14X25 G2 PWM
NFA14X25 G2 PWM
Shipping Weight:
0.4 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NFA14X25 G2 PWM, NF-A14X25 G2 PWM
Next-gen 14cm design
For unprecedented quiet cooling performance
State-of-the-art engineering
Progressive Bend impeller, Sterrox LCP material & ultra tight tip clearance
Highly optimised P/Q curve
For outstanding performance in all applications
Succeeding the award-winningNF-A14and building on the technological innovations of the ground-breakingNF-A12x25, the NF-A14x25 G2 is Noctuas next-generation square-frame 140mm flagship model: Made fromSterrox LCP, its highly optimisedProgressive-Bendimpeller with winglets,Flow Acceleration Channelsand Centrifugal Turbulator hub combined with a tip-clearance of only 0.7mm allow the NF-A14x25 G2 to further improve its predecessors renowned quiet cooling performance.
Key specifications
Size (Form factor)
140 x 140 x 25 mm (square)
Speed range
0 1500 rpm
Airflow (max.)
155.6 m/h (91.58 CFM)
Acoustical noise (max.)
24.8 dB(A)
Static pressure (max.)
2.56 mm HO
Rated voltage
12 V