All stock codes associated to this product
90NX09Y2M00150, 90NX09Y2-M00150, CZ1104CM4AMZ0037, CZ1104CM4A-MZ0037
The rugged, student-centric study mate
Powered by up to MediaTek Kompanio 540 processor
11-inch Corning Gorilla Glass1 touchscreen protects against scratches and chips, plus rubber bumper for all-around protection
Up to 8 GB RAM, 128 GB eMMC, WiFi 6E and optional 5G2 for fast connectivity
MIL-STD 810H US military-grade durability for everyday strength
180 lay-flat hinge provides flexibility and enriched educational experiences
Easy-to-service modular design for easy maintenance and full I/O ports for convenient learning experiences
Specifications
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Camera | "720p HD camera With privacy shutter" |
| Card Reader | |
| Dimensions | 29.69 x 21.30 x 2.11 ~ 2.12 cm (11.69" x 8.39" x 0.83" ~ 0.83") |
| Display Resolution | HD (1366 x 768) 16:9 |
| Graphics | Arm Mali-G57 MC2 |
| LAN | |
| Memory | 4GB LPDDR5X on board |
| Operating System | Chrome OS |
| Ports | "2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C support display / power delivery 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Combo Audio Jack" |
| Processor | MediaTek Kompanio 540 2.0 GHz(1M Cache, up to 2.6GHz, 8 cores) |
| Product Family | Chromebook CZ11 (CZ1104C) |
| Product Type | Chromebook |
| Screen Size | 11.6-inch |
| Storage Capacity | 64G |
| Storage Type | eMMC |
| Touch Screen | Non-touch screen |
| Warranty | 1Y Pick up/ return |
| Warranty Upgrade Options | "ACX15-042800NX//3Y Extension; 4Y OnSite Service; 4Y Repair Service; 4Y Battery Service Package*upgrade *If you would like to know the details, please contact your sales teams." |
| Weight | 1.20 kg (2.65 lbs) |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.4 Wireless Card |