All stock codes associated to this product
DH6J4PT, E6I6(DH6J4PT)
HP EliteBook 6 G2i 16 inch Notebook Next Gen AI PC
Power through demanding tasks with the highly configurable HP EliteBook 6 G2i, a 16-inch HP Copilot+ PC.[4] Long battery life, embedded HP Wolf Security[5], and AI-enhanced performance deliver a seamless, secure experience wherever work takes you.[3]
AI power meets enterprise precision
Drive innovation and maximize output with this highly secure, easily managed 16-inch AI-enhanced PC.[3]
See all the details with this brilliant display
See more vertical content in a surprisingly small footprint and reduce the need to scroll on the 14-inch display featuring a 16:10 aspect ratio.[7]
Protection before the threat
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5]
Help protect our shared future
The EPEAT Climate+ Gold registered HP EliteBook 6 G2 represents the latest in design from HP.[8]
* Features and software that require an NPU may require software purchase, subscription or enablement by a software or platform provider, and third-party software may have specific configuration or compatibility requirements. Performance varies by use, configuration, and other factors.
* On some devices, some Copilot+ PC experiences require free updates continuing to roll out from Microsoft. Timing varies by device and region. See aka.ms/copilotpluspcs. Copilot is NOT available in China, Russia, Belarus, and embargoed regions Cuba, Iran, North Korea, Crimea.
* HP Wolf Security for Business requires Windows 10 or 11 Pro and higher, includes various HP security features and is available on HP Pro, Elite, Workstation, and RPOS products. See product details for included security features.
* All performance specifications represent the typical specifications provided by HP's component manufacturers; actual performance may vary either higher or lower.
* Based on US EPEAT registration according to IEEE 1680.1-2018 EPEAT. EPEAT status varies by country. Visit www.epeat.net for more information.
* Recycled metal is expressed as a percentage of the total weight of the metal according to ISO 14021 definitions for metal parts over 25 grams.
Specifications
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Camera | 1080p FHD camera |
| Card Reader | SmartCard Reader |
| Dimensions | 35.94 x 25.1 x 1.1 cm (minimum front); 35.94 x 25.1 x 1.7 cm (minimum rear); 35.94 x 25.1 x 1.15 cm (maximum front); 35.94 x 25.1 x 1.75 cm (maximum rear) |
| Display Resolution | 40.6 cm (16") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| LAN | Intel I219 1GbE Ethernet Controller |
| Memory | 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Ports | 1 HDMI 2.1; 1 stereo headphone/microphone combo jack; 1 RJ-45; 1 nano security lock slot; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (powered); 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1);HDMI cable sold separately. |
| Processor | Intel Core Ultra 7 355 (up to 4.7 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads) |
| Product Family | HP |
| Product Type | Clamshell Laptop |
| Screen Size | 40.6 cm (16") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Storage Capacity | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Type | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Touch Screen | No |
| Warranty | HP 3y Onsite Care |
| Warranty Upgrade Options | refer HP Carepack Central for available options |
| Weight | Starting at 1.73 kg |
| Wireless & Bluetooth | Intel Wi-Fi 7 BE211 (2x2) and Bluetooth 6.0 wireless card |