All stock codes associated to this product
DH6P8PT, E8A4(DH6P8PT)
HP EliteBook 8 G2a 14 inch Notebook Next Gen AI PC
Analyze and create with fast local AI capabilities as you multitask on-the-go. The HP EliteBook 8 G2aa highly secure 14-inch HP Copilot+ PC delivers profound performance, long battery life, and scales effortlessly into IT infrastructures.
Lightning-fast local AI performance
Command your day with AI-enhanced performance, smart automation, and seamless multitasking.
Be seen. Be heard. Be the one they remember.
Join every meeting with confidence. Poly Camera Pro keeps you framed and distraction-free with smart background adjustments and spotlight.
Protection before the threat
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Help protect our shared future
The ENERGY STAR certified and EPEAT Climate+ Gold 2.0 registered HP EliteBook 8 represents the latest in design from HP.
* Features and software that require an NPU may require software purchase, subscription or enablement by a software or platform provider, and third-party software may have specific configuration or compatibility requirements. Performance varies by use, configuration, and other factors.
* On some devices, some Copilot+ PC experiences require free updates continuing to roll out from Microsoft. Timing varies by device and region. See aka.ms/copilotpluspcs. Copilot is NOT available in China, Russia, Belarus, and embargoed regions Cuba, Iran, North Korea, Crimea.
* HP Wolf Security for Business requires Windows 10 or 11 Pro and higher, includes various HP security features and is available on HP Pro, Elite, Workstation, and RPOS products. See product details for included security features.
* Requires HP app and Windows OS. AI Magic Background runs on the GPU when initially generating your background in Poly Camera Pro. The NPU is used for streaming your restyled background in your collaboration applications.
* Based on US EPEAT registration according to IEEE 1680.1-2018 EPEAT. EPEAT status varies by country. Visit www.epeat.net for more information.
* Recycled metal is expressed as a percentage of the total weight of the metal according to ISO 14021 definitions for metal parts over 25 grams.
Specifications
| Battery | HP Long Life 3-cell, 62 Wh Li-ion polymer |
| Camera | 5 MP IR AI camera |
| Card Reader | SmartCard Reader |
| Dimensions | 31.56 x 22.2 x 1.17 cm (front); 31.56 x 22.2 x 1.55 cm (rear) |
| Display Resolution | 35.6 cm (14") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Graphics | AMD Integrated Graphics |
| LAN | Realtek GbE Ethernet Controller |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Ports | 1 HDMI 2.1; 1 stereo headphone/microphone combo jack; 1 nano security lock slot; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate (powered); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4); 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1) |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 435 (up to 4.5 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Product Family | HP |
| Product Type | Clamshell Laptop |
| Screen Size | 35.6 cm (14") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Storage Capacity | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Type | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Touch Screen | No |
| Warranty | HP 3y Onsite Care |
| Warranty Upgrade Options | refer HP Carepack Central for available options |
| Weight | Starting at 1.44 kg |
| Wireless & Bluetooth | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2x2) and Bluetooth 6.0 wireless card |