All stock codes associated to this product
DH6N5PT, E8I13FLIP(DH6N5PT)
HP EliteBook 8 Flip G2i 13 inch Notebook Next Gen AI PC
Work, write, watch, and collaborate with the HP EliteBook 8 Flip G2ia premium 13-inch 2-in-1 HP Copilot+ PC for AI-enhanced workflows with long battery life, global mobility, HP Wolf Security and an optional fast-charging garaged pen.
One device. Four modes. Endless moves.
Flip between tablet, tent, stand, and laptop modes to match your workflow and environment.
Be seen. Be heard. Be the one they remember.
Join every meeting with confidence. Poly Camera Pro keeps you framed and distraction-free with smart background adjustments and spotlight.
Protection before the threat
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Help protect our shared future
The ENERGY STAR certified and EPEAT Climate+ Gold 2.0 registered HP EliteBook 8 represents the latest in design from HP.
* Features and software that require an NPU may require software purchase, subscription or enablement by a software or platform provider, and third-party software may have specific configuration or compatibility requirements. Performance varies by use, configuration, and other factors.
* On some devices, some Copilot+ PC experiences require free updates continuing to roll out from Microsoft. Timing varies by device and region. See aka.ms/copilotpluspcs. Copilot is NOT available in China, Russia, Belarus, and embargoed regions Cuba, Iran, North Korea, Crimea.
* HP Wolf Security for Business requires Windows 10 or 11 Pro and higher, includes various HP security features and is available on HP Pro, Elite, Workstation, and RPOS products. See product details for included security features.
* Nested pen is an optional feature that must be configured at the time of purchase.
* Requires HP app and Windows OS. AI Magic Background runs on the GPU when initially generating your background in Poly Camera Pro. The NPU is used for streaming your restyled background in your collaboration applications.
* Based on US EPEAT registration according to IEEE 1680.1-2018 EPEAT. EPEAT status varies by country. Visit www.epeat.net for more information.
* The percentage of ocean-bound plastic contained in each component varies by product and is expressed as a percentage of the total weight of the plastic. Ocean-bound plastic is defined according to the UL2809 standard.
Specifications
| Battery | HP Long Life 3-cell, 62 Wh Li-ion polymer |
| Camera | 5MP IR Camera |
| Card Reader | SmartCard Reader |
| Dimensions | 30.18 x 21.61 x 1.18 cm (front); 30.18 x 21.61 x 1.55 cm (rear) |
| Display Resolution | 33.8 cm (13.3") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), touch, IPS, BrightView, 400 nits, low power, 100% sRGB with HP Eye Ease |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| LAN | via optional external adapter |
| Memory | 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard) |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Ports | 1 HDMI 2.1; 1 stereo headphone/microphone combo jack; 1 nano security lock slot; 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate (powered); 2 Thunderbolt 4 with USB Type-C 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.0, DisplayPort 2.1); 1 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) |
| Processor | Intel Core Ultra 5 325 (up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads) |
| Product Family | HP |
| Product Type | x360 / Flip |
| Screen Size | 33.8 cm (13.3") diagonal, WUXGA (1920 x 1200), touch, IPS, BrightView, 400 nits, low power, 100% sRGB with HP Eye Ease |
| Storage Capacity | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Type | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Touch Screen | Yes |
| Warranty | HP 3y Onsite Care |
| Warranty Upgrade Options | refer HP Carepack Central for available options |
| Weight | Starting at 1.39 kg |
| Wireless & Bluetooth | Intel Wi-Fi 7 BE211 (2x2) and Bluetooth 6.0 wireless card |