All stock codes associated to this product
90NB17M2M00830, 90NB17M2-M00830, D3607GASH766W, D3607GA-SH766W
ASUS Vivobook S16
More Intelligent, More Productive, More Secure
Experience effortless productivity with the ASUS Vivobook S16, your ideal companion for everyday life. Whether for work, study, or play, this ASUS Copilot+ PC helps you power through any task, designed to be more productive, intelligent, and secure. Its sleek metallic design is both practical and stylish, powered by up to AMD Ryzen AI 7 445 processor, with up to 50 NPU TOPs. A 70 Wh of battery capacity1 ensure all-day productivity. Enjoy stunning visuals on the vibrant WUXGA OLED2 display and immersive sound for better video calls and streaming. Built for a balanced lifestyle, the ASUS Vivobook S16 does more for you, giving you back time to enjoy lifes everyday moments.
Specifications
| Battery | 70WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Camera | "FHD camera with IR function to support Windows Hello With privacy shutter" |
| Card Reader | |
| Dimensions | 35.70 x 25.06 x 1.59 ~ 1.79 cm (14.06" x 9.87" x 0.63" ~ 0.70") |
| Display Resolution | FHD (1920 x 1200) OLED 16:10 aspect ratio |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| LAN | |
| Memory | 16GB DDR5 on board |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Ports | "2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps) 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack" |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 445 Processor 2.0GHz |
| Product Family | ASUS Vivobook S16 |
| Product Type | ASUS Vivobook S16 |
| Screen Size | 16.0-inch |
| Storage Capacity | 512GB |
| Storage Type | M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Touch Screen | Non-touch screen |
| Warranty | 1YR WARRANTY |
| Warranty Upgrade Options | |
| Weight | 1.70 kg (3.75 lbs) |
| Wireless & Bluetooth | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5.4 Wireless Card (*Bluetooth version may change with OS version different.) |