NF-R8-REDUX-1200
NFR8REDUX1200
Shipping Weight:
0.3 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
NF-R8-REDUX-1200, NFR8REDUX1200
Noctua - Bild
award-winning
Proven NF-R8 design
Tens of thousands of quiet cooling enthusiasts around the globe swear by Noctuas classic NF-R8. Thanks to its impressive quietness, excellent performance and impeccable quality, the NF-R8 has become an established reference for quiet 80mm fans.
redux
Streamlined redux edition
SCD
Smooth Commutation Drive 2
PWM
SSO-Bearing
accessories
Optional accessories
Users can choose from Noctua’s wide range of optional accessories such as anti-vibration mounts, Low-Noise-Adaptors, y-cables, 3:4 pin adaptors or extension cables to upgrade redux edition fans according to their individual needs.
6 years warranty
6 years manufacturer’s warranty
Specifications
Size   80x80x25 mm
Connector   3-pin
Bearing   SSO
Rotational Speed (+/- 10%)   1200 RPM
Airflow   35,8 m/h
Acoustical Noise   9,1 dB(A)
Static Pressure   0,67 mm H2O
Max. Input Power   0,42 W
Max. Input Current   0,035 A
Voltage   12 V