1102P43AS0
Shipping Weight:
103 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
1102P43AS0, KPM8124CIDN, KYM8124CIDN, 632983046623
Brand Name:Kyocera
Copier Type:Flatbed
Copy Color:Colour
Duplex Printing:Automatic
Duty Cycle:100000
Energy Star:Yes
Environmentally Friendly:Yes
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Form Factor:Floor Standing
Maximum Color Print Speed (ppm):24
Maximum Mono Print Speed (ppm):24
Maximum Print Resolution:1200 x 1200 dpi
Media Size:A4
A5
B5
Ledger
Letter
Photo
Universal
Media Type:ID Card
Plain Paper
Multifunction Devices:Copier/Printer/Scanner
Print Color Capability:Colour
Product Family:Ecosys
Product Type:Laser Multifunction Printer
Scan Color:Colour
Scanner Type:Flatbed
Standard Input Media Capacity:600 sheets
Touchscreen:Yes
USB:Yes
Copier
Copier Type:Flatbed
Copy Color:Colour
Display &raphics
Screen Size:10.9 cm (4.3")
Touchscreen:Yes
General Information
Brand Name:Kyocera
Manufacturer Part Number:1102P43AS0
Manufacturer Website Address:https://www.kyocera.com.sg
Manufacturer:Kyocera Corporation
Product Line:Ecosys
Product Model:M8124cidn
Product Name:Ecosys M8124cidn Laser Multifunction Printer
Interfaces/Ports
USB:Yes
Media Types &andling
Media Handling:1 x Multipurpose Tray 100 Sheet
Media Size:A4
A5
A6
B5
Folio
Ledger
Legal
Letter
Photo
Universal
Media Type:ID Card
Plain Paper
Miscellaneous
Energy Star:Yes
Environmental Certification:TÜV-GS
Environmentally Friendly:Yes
Network &ommunication
Physical Characteristics
Depth:590 mm
Form Factor:Floor Standing
Height:753 mm
Weight (Approximate):76 kg
Width:590 mm
Power Description
Input Voltage:230 V AC