LH55OMNDSGBXXY
Shipping Weight:
42 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
LH55OMNDSGBXXY, 5509444, 8806094238235
54.6in Window-Display version. Full HD 4000cd/m2 RS232/RJ45 control polarised sunglasses viewable WiFi embedded built in Quad Core media player 4.1G internal content storage IP5X Portrait/Landscape
Promote content in any storefront window
Foster brilliant presentation for all
Modernize space with slim design
The OMN Series delivers an immersive content with a remarkably slim 54.5mm depth. Its compact size makes the display a natural extension of the store, as opposed to an addition that ties up valuable space.
Streamline content management
Deliver vibrant content with efficiency
Durable Performance
Clutter-Free Configuration
Award-winning digital signage solution
AV Display Innovation of the Year
Basic
Backlight Technology:Edge LED
Brand Name:Samsung
Brightness:4000 cd/m²
Display Resolution:1920 x 1080
Display Screen Type:LCD
Dynamic Contrast Ratio:100,000:1
HDMI:Yes
Operating System:Tizen 4.0
Processor Speed:1.70 GHz
Processor Type:Cortex A72
Product Family:OMN
Product Type:Digital Signage Display
Screen Size:139.7 cm (55")
Standard Memory:2.50 GB
USB:Yes
Display &Graphics
Backlight Technology:Edge LED
Display Resolution:1920 x 1080
Display Screen Type:LCD
Pixel Pitch:0.53 mm
Screen Size:139.7 cm (55")
General Information
Brand Name:Samsung
Manufacturer Part Number:LH55OMNSLGB/XY
Manufacturer Website Address:https://www.samsung.com/au
Manufacturer:Samsung
Product Model:OM55N
Product Name:OM55N Digital Signage Display
Product Series:OMN
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Number of DisplayPorts:1
Number of HDMI Inputs:2
Number of HDMI Outputs:1
Number of USB 2.0 Ports:1
Serial:Yes
USB:Yes
Memory
Standard Memory:2.50 GB
Miscellaneous
Package Contents:
  • OM55N Digital Signage Display
  • Quick Setup Guide
  • Regulatory Guide
  • Warranty Card
  • Power Cord
  • Remote Controller
  • Batteries
  • IR
  • Ambient sensor
Network &Communication
Ethernet:Yes
Physical Characteristics
Colour:Black
Depth:5.5 cm
Height:72.5 cm
Width:125.4 cm
Power Description
Input Voltage:120 V AC
230 V AC
Processor &Chipset
Processor Core:Quad-core (4 Core)
Processor Speed:1.70 GHz
Processor Type:Cortex A72
Software
Operating System:Tizen 4.0
Technical Information
Bezel Width:19.90 mm
Video
Brightness:4000 cd/m²
Color Gamut:72%