C11CH67502
Shipping Weight:
12 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
C11CH67502, EPWF7845, EPC11CH67502, WF-7845, 9314020633256
Epson WF-7845 WorkForce Multifunction Printer (A3) w. Wireless Network - Print, Scan, Copy, Fax
The WorkForce WF-7845 all-in-one printer, powered by PrecisionCore®, Heat-Free Technology, quickly produces high quality prints up to A3+ (13" x 19") and scans up to A3 (11" x 17"). A versatile inkjet, it features a 550-sheet capacity, dual trays, plus a rear feed for specialty paper, ensuring added productivity for any office. It also includes auto 2-sided print, copy, scan and fax, plus a 50-page Auto Document Feeder. Use the 4.3" colour touchscreen for easy navigation and control. Featuring the ultimate in wired and wireless networking, the WF-7845 makes it easy to print from tablets and smartphones, and includes Wi-Fi Direct®, Ethernet.
  • The WorkForce Pro WF-7845 offers convenient scanning features, allowing you to easily scan up to A3 (11" x 17") with 2-sided Auto Document Feeder
  • The WorkForce Pro WF-7845 offers easy navigation and control, with an intuitive 4.3" colour touchscreen
  • Extra large, high-capacity ink cartridges are available for high-volume printing
    Basic
    Product Type:Inkjet Multifunction Printer
    Copier Type:Flatbed
    Duplex Printing:Automatic
    Media Size:B6
    DL Envelope
    A4
    C6 Envelope
    B5
    Envelope No. 10
    A5
    Legal
    Multifunction Devices:Copier/Fax/Printer/Scanner
    Recommended Use:Plain Paper Print
    Form Factor:Desktop
    Scanner Type:Flatbed
    Maximum Print Resolution:4800 x 2400 dpi
    Brand Name:Epson
    Media Type:Envelope
    Plain Paper
    Copy Color:Colour
    Scan Color:Colour
    Fax Color:Colour
    Wireless LAN:Yes
    Display Screen Type:LCD
    Standard Input Media Capacity:550 sheets
    Ethernet Technology:Fast Ethernet
    USB:Yes
    Product Family:WorkForce
    Wireless Print Technology:Apple AirPrint
    Wi-Fi Direct
    Epson Connect
    Print Color Capability:Colour
    Copier
    Copier Type:Flatbed
    Copy Color:Colour
    Display &raphics
    Screen Size:10.9 cm (4.3")
    Display Screen Type:LCD
    Fax
    Fax Color:Colour
    General Information
    Manufacturer Part Number:C11CH67502
    Manufacturer Website Address:https://www.epson.com.au
    Manufacturer:Epson Corporation
    Product Model:WF-7845
    Product Name:WorkForce WF-7845 All-in-One Printer
    Product Line:WorkForce
    Brand Name:Epson
    Interfaces/Ports
    USB:Yes
    Media Types &andling
    Media Size:100 mm x 150 mm
    200 mm x 250 mm
    A5 - 147.32 mm x 210.82 mm
    Envelope No. 10 - 121.92 mm x 241.30 mm
    A4 - 210.82 mm x 297.18 mm
    130 mm x 180 mm
    DL Envelope - 109.22 mm x 218.44 mm
    B6 - 124.46 mm x 175.26 mm
    C6 Envelope - 113.79 mm x 169.67 mm
    Legal - 215.90 mm x 355.60 mm
    B5 - 175.26 mm x 248.92 mm
    Media Handling:2 x Cassette 250 Sheet
    1 x Automatic Document Feeder 50 Sheet
    1 x Output Tray 125 Sheet
    1 x Manual Feed Slot 50 Sheet
    Media Type:Plain Paper
    Envelope
    Miscellaneous
    Package Contents:
    • WorkForce WF-7845 All-in-One Printer
    • Instruction Manual
    • CD-ROM For Product Setup
    • Power Cord
    • Initial Ink Cartridges: Black, Cyan, Magenta, &ellow
    Network &ommunication
    Wireless LAN:Yes
    Physical Characteristics
    Weight (Approximate):20.60 kg
    Form Factor:Desktop
    Height:350 mm
    Width:515 mm
    Depth:415 mm
    Power Description
    Input Voltage:230 V AC