DKT30CHSDPD
Shipping Weight:
0.12 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
DKT30CHSDPD, 5323326
Startech USB C Multiport Adapter - USB-C to 4K HDMI, 100W Power Delivery Pass-through, SD/MicroSD Slot, 3-Port USB 3.0 Hub - USB Type-C Mini Dock - 12" (30cm) Long Attached Cable
Overview
USB Type-C Multiport Adapter | 4K @ 30Hz HDMI | 2x USB-A | SD & MicroSD Card Reader | 100W Power Delivery Passthrough
  • 6-IN-1 MULTIPORT ADAPTER: USB-C multiport adapter w/ HDMI 4K 30Hz video output, 2x USB-A (USB 3.1 Gen 1 5Gbps & BC 1.2 charging), 1x USB-C (Data + 100W Power Delivery 3.0), MicroSD & SD Card Reader; works w/ ultra-wide monitors up to 3440x1440 @60Hz
  • EXTRA LONG CABLE: USB C mini dock with 12" (30cm) attached cable for extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite x2 & laptops on riser stands
  • RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or via external USB-C power adapter; 100W Power Delivery 3.0 pass through w/ 12W reserved for adapter to avoid video flickering, device dropouts or overdrawing power common in other hubs; up to 88W for laptop charging