DKT30CHVPD2
Shipping Weight:
0.14 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
DKT30CHVPD2, 5325682
Startech USB-C Multiport Adapter - USB-C to 4K 30Hz HDMI or 1080p VGA - USB Type-C Mini Dock w/ 100W Power Delivery Passthrough, 3-Port USB Hub 5Gbps, GbE - 12" (30cm) Attached Cable
Overview
USB-C Mini Travel Dock | Up to 4K 30Hz HDMI | Up to 1080p VGA | 3 Port Hub | 100W PD
  • 6-IN-1 MULTIPORT ADAPTER: USB-C mini dock with HDMI 4K 30Hz or VGA 1080p video outputs, 2x USB-A (USB 3.1 Gen 1 5Gbps) with 1x BC 1.2 charging, 1x USB-C (100W PD 3.0 or 5Gbps data), Gigabit ethernet; works w/ HDMI ultra-wide monitors/displays (3440x1440)
  • EXTRA LONG CABLE: USB C multiport adapter with 12" (30cm) attached cable for extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite x2 & laptops on riser stands
  • RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or via external USB-C power adapter; 100W Power Delivery 3.0 pass through w/ 15W reserved for adapter to avoid video flickering, device dropouts or overdrawing power common in other hubs; up to 85W for laptop charging