DKT30CHVSDPD
Shipping Weight:
0.2 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
DKT30CHVSDPD, 5394831
Startech USB C Multiport Adapter - HDMI 4K 30Hz or VGA Travel Dock - 5Gbps USB 3.0 Hub (USB A / USB C Ports) - 100W Power Delivery - SD/Micro SD - GbE - 30cm Cable - USB C Mini Dock
Overview
USB-C Multiport Adapter | HDMI or VGA Video | 100W PD Pass-Through | 2-Port USB Hub (5Gbps) | SD/MicroSD Card Reader
  • 9-IN-1 USB-C MULTIPORT ADAPTER: HDMI 4K 30Hz or VGA video (DP Alt Mode req); 2-Port USB-A USB 3.1 Gen 1 Hub 5Gbps including 1x BC 1.2 charge port; 1x USB-C 5Gbps port; 1x USB-C 100W PD 3.0 port; SD & MicroSD Card Readers; Gigabit Ethernet (PXE Boot & WoL)
  • EXTRA LONG CABLE: USB C mini docking station with 12" (30cm) attached cable for extended reach to reduce port/connector strain on 2-in-1 devices like Surface Pro 7, iPad Pro, HP Elite x2 & laptops on riser stands
  • RELIABLE PERFORMANCE: USB bus powered or via external USB-C power adapter; 100W Power Delivery 3.0 pass through w/ 15W reserved for adapter to avoid video flickering, device dropouts or overdrawing power common in other hubs; up to 85W for laptop charging