LH55OMBEBGBXXY
Shipping Weight:
29.1 KG (Includes product packaging)
Estimate Shipping
All stock codes associated to this product
LH55OMBEBGBXXY, 5557472, 8806094238228
Samsung Outdoor Signage OM55B
Overview
  • Entice customers with exceptional visibility
  • Enhance promotions with premium picture quality
  • Intelligent UHD upscaling
Specifications
Display
Diagonal Size
55"
Panel Type
ADS
Resolution
3,840 x 2,160
Pixel Pitch (HxV)
315 x 315
Brightness (Typ)
3,000nit
Contrast Ratio
Viewing Angle (H/V)
178/178
Response Time
8ms
Colour Gamut
72%(NTSC)
Glass Haze
1%
H-Scanning Frequency
15~135kHz(HDMI), 30~135kHz(DP)
Maximum Pixel Frequency
594MHz(HDMI), 533.25MHz(DP)
V-Scanning Frequency
24~75Hz(HDMI), 30~75Hz(DP)
Dynamic Contrast Ratio
Mega
Operation Time Support
24/7
Connectivity
HDMI In
2
DP In
1
Version of HDMI
2
Version of DP
1.2
Version of HDCP
2.2
USB
IR In
Yes
Audio Out
Stereo Mini Jack
Video Out
Yes
Power Out
No
RS232 In
RS232 Out
RJ45 In
RJ45 Out
WiFi
3G Dongle
N/A
Bluetooth
N/A
Power
Power Supply
AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (On Mode)
450W
Power Consumption (Sleep Mode)
0.5W
Dimension
Set Dimension (WxHxD)
1253.4 x 724.2 x 54.5 mm
Package Dimension (WxHxD)
1420 x 879 x 178 mm
Weight
Set Weight
23.1 kg
Package Weight
29.1 kg
Operation Conditions
Temperature
0~40
Humidity
10 ~ 80%, non-condensing
Mechanical Specification
VESA Mount
400 x 400 mm